Logo Przewdonik Katolicki

Dolina zamyśleń

Marcin Jarzembowski
Fot.

Mieszkańcy Bydgoszczy 5 listopada wzięli udział w nabożeństwie Drogi krzyżowej, które odbyło się w Dolinie Śmierci. Podczas II wojny światowej Niemcy rozstrzelali tam ponad tysiąc osób. Spotkania są organizowane każdego roku w niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych. W tym roku poświęcono również kolejne dwie stacje Golgoty XX wieku. W sumie jest ich już dziewięć....

Mieszkańcy Bydgoszczy 5 listopada wzięli udział w nabożeństwie Drogi krzyżowej, które odbyło się w Dolinie Śmierci. Podczas II wojny światowej Niemcy rozstrzelali tam ponad tysiąc osób.

Spotkania są organizowane każdego roku w niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych. W tym roku poświęcono również kolejne dwie stacje Golgoty XX wieku. W sumie jest ich już dziewięć. Nad tegorocznymi rozważaniami, które zaczerpnięto z Psalmu 23, czuwali studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „FaraDA” oraz młodzież z Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”. – Nasze coroczne spotkanie w tak szczególnym miejscu jest ważnym wydarzeniem dla miasta oraz diecezji. Prowadzeni przez studentów drogą męki Chrystusa przeżywamy owocny czas. Spoglądamy na teraźniejszość, nasze życie, a także na historię, która zapisała się w tym miejscu krwią męczenników – przyznał ks. Krzysztof Buchholz, diecezjalny duszpasterz akademicki.

Dla Agnieszki Bielawskiej z „Wiatraka” uczestnictwo w Drodze krzyżowej powinno być świadectwem i zachętą dla innych. – To miejsce jest nam bardzo bliskie. Przecież tutaj rozegrała się tragedia wielu osób. Zachęcam innych, aby poprzez rozmowę ze swoimi rówieśnikami przybliżali im historię. Bez pamięci nie ma przyszłości – przyznała.

Ważnym momentem niedzielnej modlitwy było poświęcenie ósmej oraz dziewiątej stacji Golgoty XX wieku, która powstaje od ponad dwóch lat. Autorem projektu stalowych krzyży jest tarnowski artysta Jacek Kucaba. Droga krzyżowa w fordońskiej Dolinie Śmierci ma wieloletnią tradycję. Sięga 1947 roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki