Logo Przewdonik Katolicki

Chrześcijańskie wyróżnienie

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

11 listopada w bydgoskiej katedrze podczas Mszy świętej, która zainaugurowała XXV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, wręczono cztery medale Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską. Otrzymali je przedsiębiorca Jadwiga Mojzesowicz-Bilewska, dr Piotr Siemaszko z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz długoletnia dyrektor Muzeum Okręgowego Aurelia Borucka-Nowicka. Czwarte...

11 listopada w bydgoskiej katedrze podczas Mszy świętej, która zainaugurowała XXV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, wręczono cztery medale „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Otrzymali je przedsiębiorca Jadwiga Mojzesowicz-Bilewska, dr Piotr Siemaszko z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz długoletnia dyrektor Muzeum Okręgowego Aurelia Borucka-Nowicka. Czwarte wyróżnienie otrzymało Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki. Medale są przyznawane od 2001 roku.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreślił znaczenie, jakie odgrywają dzisiaj Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. – Są one okazją do refleksji nad życiem osobistym, społecznym i religijnym. Przypominają o tym, co fundamentalne – zwłaszcza w czasach, kiedy człowiek gubi swoje korzenie. Tygodnie mają nam pomóc do nich wrócić – przyznał.

Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup bydgoski wręczył tegorocznym laureatom medale. Wśród wyróżnionych znalazła się Jadwiga Mojzesowicz-Bilewska. W okresie stanu wojennego na spotkania organizowane w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej zabierał ją ojciec, działacz opozycji. Jak przyznaje Mojzesowicz, promowanie kultury jest obowiązkiem tych, którzy „zarabiają pieniądze”. – Musimy mieć świadomość, że kapitał jest czymś wtórnym. To, co po nas zostanie, to nie pieniądze, ale właśnie kultura chrześcijańska, która niesie wyjątkowe wartości – przyznała.

Doktor Piotr Siemaszko na co dzień jest kierownikiem Pracowni Literatury XX Wieku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Jak mówi, nigdy nie sądził, że jego dorobek może zyskać „takie uznanie”. – Sytuacja kultury chrześcijańskiej jest trudna. Jej treści są marginalizowane. Dlatego konieczne jest intensyfikowanie wysiłków, które pomogą zachować ten chrześcijański profil – przyznał.

Mottem XXV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej są słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Gnieźnie w 1979 roku: „Kultura jest wyrazem człowieka”. Tegoroczne spotkania potrwają do 19 listopada. Do tej pory przez 25 lat odbyło się m.in. 729 wykładów i prelekcji, 13 sesji naukowych, 12 warsztatów, 11 seminariów, 470 koncertów, 111 spektakli teatralnych oraz 6 spotkań ekumenicznych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki