Logo Przewdonik Katolicki

Kultura - pamięć narodu

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskiej katedrze 10 listopada wręczono trzy kolejne medale Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską. Otrzymali je aktorka Alicja Mozga, wybitny pianista prof. Jerzy Godziszewski oraz Drukarnia Abedik. Mszy św. inaugurującej XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej. Zdaniem biskupa Jana Tyrawy, człowiek przez...

W bydgoskiej katedrze 10 listopada wręczono trzy kolejne medale „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Otrzymali je aktorka Alicja Mozga, wybitny pianista prof. Jerzy Godziszewski oraz Drukarnia „Abedik”.

Mszy św. inaugurującej XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej. Zdaniem biskupa Jana Tyrawy, człowiek przez całe życie kulturę tworzy i przez całe życie z niej czerpie. – Żyjemy jej wartościami, całą tą pamięcią, jaką zapisały przeszłe pokolenia. I o tyle budujemy swoją tożsamość, o ile w tę pamięć potrafimy się wpisać i uczynić ją czymś żywym. Warto nieustannie przypominać, że minione pokolenia pielęgnowały narodową kulturę, płacąc często za to najwyższą cenę – cenę życia – podkreślił hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. ordynariusz bydgoski wręczył tegorocznym laureatom medale. Wyróżnienie przyznaje Archikonfraternia Literacka Domu Bydgoskiego. – Ta statuetka to głos całej kapituły. Wśród propozycji do nominacji padały najróżniejsze nazwiska. Zawsze bierzemy pod uwagę ludzi, którzy wywodzą się z różnych grup społecznych i zawodowych. W ubiegłych latach nagradzaliśmy malarzy czy poetów. W tym roku wybraliśmy pianistę, aktorkę i przedstawicieli biznesu. Wszyscy na co dzień są ludźmi, którzy dają głębokie świadectwo wiary – powiedział senior Domu Bydgoskiego Aleksander Grzybek.

Wśród wyróżnionych znalazł się prof. Jerzy Godziszewski – finalista VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, uznany w świecie koncertujący pianista i wykładowca na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. To właśnie prof. Godziszewski jest pierwszym w historii bydgoskiej uczelni doktorem honoris causa. Medal jest dla niego prawdziwym zaszczytem. – Czy jestem twórcą chrześcijańskim? A jaką mamy inną kulturę, jeśli nie chrześcijańską? Ona jest taka począwszy od korzeni. Może dzisiaj sięga też do innych źródeł, ale przede wszystkim oparta jest na wartościach chrześcijańskich – dobru i prawdzie – powiedział.

Drukarnia „Abedik” została uhonorowana za sprawowanie mecenatu nad kulturą oraz wspieranie wielu instytucji – m.in. Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ostatnia wśród nagrodzonych – Alicja Mozga jest aktorką Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz wykładowcą na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej. Od wielu lat z poświęceniem oddaje się pracy dydaktycznej, realizując ze swoimi studentami kilka spektakli teatralnych rocznie. Często są to realizacje, które stanowią rzadkie dziś świadectwo odwagi mówienia o wartościach wzniosłych i niezbywalnych – budujących siłę duchową człowieka. Wywiad z Alicją Mozgą w kolejnym numerze „Przewodnika”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki