Logo Przewdonik Katolicki

Kultura to też powołanie

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Bydgoszczy od 3 do 18 listopada będzie się odbywać XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Przypatrzcie się powołaniu waszemu to hasło tegorocznych spotkań. W programie zaplanowano Szkołę modlitwy, Refleksje nad powołaniem lekarskim oraz Diecezjalne Spotkanie Młodych. Istotnym punktem będzie seminarium o powołaniu oraz seminarium...

W Bydgoszczy od 3 do 18 listopada będzie się odbywać XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. „Przypatrzcie się powołaniu waszemu” – to hasło tegorocznych spotkań.

W programie zaplanowano „Szkołę modlitwy”, „Refleksje nad powołaniem lekarskim” oraz Diecezjalne Spotkanie Młodych. Istotnym punktem będzie seminarium o powołaniu oraz seminarium poświęcone m.in. transplantacji zatytułowane „Etyka a postęp w medycynie”.

Wydarzenia tegorocznego XXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej będą skupione wokół szeroko rozumianego powołania. – Temat jest istotny z punktu widzenia nie tylko życia w Kościele, ale i problemów społecznych. Sprawa powołania wiąże się z realizowaniem drogi chrześcijańskiej, jaką każdy z nas musi przejść – podkreślił organizator Aleksander Grzybek.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych w ciągu roku na terenie Bydgoszczy. Organizatorzy kładą nacisk na seminarium „Etyka a postęp w medycynie”. – Chcemy rozmawiać o etyce transplantacji i etyce genetyki. Mamy pozytywny odzew wśród ludzi nauki. Jako chrześcijanie jesteśmy również powołani do tego, aby zajmować stanowisko w sprawach życia i śmierci. Musimy o tym nieustannie rozmawiać – dodał Aleksander Grzybek.

Po raz pierwszy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy otrzymał dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Narodowego Centrum Kultury oraz od prezydenta miasta. Kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych pozwoli zrealizować wiele zadań. – Cieszę się, że funkcjonowanie Tygodnia stało się ważną tradycją naszego miasta. Ta działalność jest bardzo potrzebna. Dużo wnosi do życia kulturalnego, duchowego i religijnego. Pozyskanie środków z zewnątrz jest bardzo ważne. Mam ogromną satysfakcję, że mogłem do tego dołożyć swoją cegiełkę – powiedział poseł Tomasz Latos.

W tym roku organizatorzy wejdą do zakładów karnych, gdzie odbywać się będą spektakle poetyckie „Zraniony Pasterz”, przygotowane przez grupę Odnowy w Duchu Świętym z Torunia. Ważnym punktem Tygodnia będzie koncert Arki Noego oraz tzw. Święto Biblii, w które włączają się Kościoły różnych wyznań. – Dobrze się stało, że nasi bracia w wierze przyłączyli się do tak ważnego przedsięwzięcia. Był czas, kiedy wydawało się, że zapotrzebowanie na Tygodnie Kultury było zmniejszone. Jednak ostatnie spotkania i wypowiedzi uczestników potwierdziły, że należy je kontynuować – zakończył Aleksander Grzybek.

Podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy zostaną wręczone medale „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Wśród dotychczasowych laureatów znalazł się m.in. abp Henryk Muszyński. Są one fundowane przez Archikonfraternię Literacką, która w tym roku obchodzi 500-lecie istnienia. Szczegółowy program XXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.diecezja.byd.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki