Logo Przewdonik Katolicki

Litania Miast

s. Janina Sabat USJK
Fot.

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Warszawa, Tczew, Elbląg, Malbork, Iława, Kartuzy, Starogard Gdański, Poznań, Częstochowa, Kraków i po raz pierwszy Sieradz oto lista miast, których młodzi mieszkańcy, w uroczystość Wszystkich Świętych, trwali we wspólnym kręgu podczas modlitewnego spotkania, znanego pod nazwą Litania Miast. Miejscem spotkania młodzieży z Sieradza był kościół...

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Warszawa, Tczew, Elbląg, Malbork, Iława, Kartuzy, Starogard Gdański, Poznań, Częstochowa, Kraków i po raz pierwszy Sieradz – oto lista miast, których młodzi mieszkańcy, w uroczystość Wszystkich Świętych, trwali we wspólnym kręgu podczas modlitewnego spotkania, znanego pod nazwą Litania Miast.

Miejscem spotkania młodzieży z Sieradza był kościół Ducha Świętego, który znajduje się na cmentarzu grzebalnym. Mimo niesprzyjającej pogody o godz. 20 był on wypełniony po brzegi ludźmi, którzy chcieli być razem, wspólnie się modlić i śpiewać.

Ideą spotkania jest duchowa łączność z tymi, którzy tworzyli dawną i najnowszą historię poszczególnych miast. Więź między uczestnikami istnieje dzięki łączności radiowej i telewizyjnej. Litania stanowi odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II, by podjąć dziedzictwo męczenników i bohaterów i uczynić je zasadą budowania przyszłości. Papież wskazał, że istotą ludzkiego życia jest powszechne powołanie do świętości.

Uroczystość Wszystkich Świętych pozwala unieść wzrok ku rzeszom świętych, którzy nie muszą być zapomniani, lecz mogą wskazać nam drogę i inspirować do twórczego działania. Modlitewne spotkanie zorganizowane w tym dniu było wyrazem więzi z Janem Pawłem II oraz wdzięczności za dar jego kapłaństwa w 60. rocznicę święceń kapłańskich.

Sieradz, który dołączył w tym roku do Litanii Miast dzięki zabiegom proboszcza par. Wszystkich Świętych ks. Mariana Bronikowskiego, „zapalił” następną lampkę czuwania. Na spotkaniu nie zabrakło duszpasterzy młodzieży: ks. Andrzeja Ziemieśkiewicza i ks. Grzegorza Nowickiego. Zespoły muzyczne Winnica Pana z par. Wszystkich Świętych i Soli Deo z par. Najświętszego Serca Jezusowego zjednoczyły siły, tworząc radosną, niezapomnianą atmosferę modlitwy. Liczna obecność sióstr urszulanek przypominała o patronce Sieradza św. Urszuli Ledóchowskiej, o jej przesłaniu i apostolstwie uśmiechu.

Była radość, modlitwa i nadzieja, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki