Logo Przewdonik Katolicki

Litania Miast 2007

Matuesz Dużyński
Fot.

Siedemnaście miast: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Kartuzy, Elbląg, Tczew, Malbork, Ełk, Stargard Szczeciński, Iława, Poznań, Warszawa, Łowicz, Częstochowa, Kraków i po raz drugi Sieradz, włączyło się w ogólnopolską inicjatywę Litania Miast. Celem spotkania, które odbyło się 1 listopada, jest ukazanie głębokiego sensu uczestnictwa we wspólnocie. Litania Miast jest odpowiedzią...

Siedemnaście miast: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Kartuzy, Elbląg, Tczew, Malbork, Ełk, Stargard Szczeciński, Iława, Poznań, Warszawa, Łowicz, Częstochowa, Kraków i po raz drugi Sieradz, włączyło się w ogólnopolską inicjatywę Litania Miast.

Celem spotkania, które odbyło się 1 listopada, jest ukazanie głębokiego sensu uczestnictwa we wspólnocie. Litania Miast jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do podjęcia dziedzictwa męczenników i bohaterów, jako zasady budowania przyszłości. W dniu Wszystkich Świętych znikają podziały, często sztuczne i zbędne. Ludzie jednoczą się, myśląc o sprawach ostatecznych, dziękując Bogu za świętych i błogosławionych, którzy orędują za nami w niebie. Wspólnie myślą o wieczności, przemijaniu.

Łączność ze wszystkimi ośrodkami zapewniła TVP3, od godz. 20 transmitująca spotkania Litanii Miast. Każdy z ośrodków prezentował „swojego” świętego, którym chlubi się miasto. Młodzież z Sieradza tłumnie przybyła na godz. 20 do znajdującego się na cmentarzu grzebalnym kościoła Świętego Ducha (Kaplica Grunwaldzka). Sieradzanie, dumni ze św. Urszuli Ledóchowskiej, cytowali jej nauczanie: „Modlitwa jest mostem łączącym doczesność z wiecznością, ziemię z niebem, człowieka z Bogiem”; „Święty to Przyjaciel”. Historię miasta i kościoła Świętego Ducha przedstawił ks. prał. Marian Bronikowski, proboszcz par. Wszystkich Świętych i dziekan dekanatu sieradzkiego pierwszego (dzięki jego staraniom Sieradz został włączony do Litanii Miast). Nad przygotowaniem i prowadzeniem modlitwy i śpiewu pieczę sprawowali: ks. Andrzej Ziemieśkiewicz z zespołem Winnica Pana z par. Wszystkich Świętych i ks. Grzegorz Nowicki z zespołem Soli Deo z par. Najświętszego Serca Jezusowego.

Duszpasterze podkreślili istotny aspekt Litanii Miast; spotkanie to dobrze służy nawiązaniu duchowej więzi z Janem Pawłem II (1 listopada 1946 r. Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie): „Jako pokolenie Wielkiego Papieża możemy powiedzieć, że jest on patronem Litanii Miast. Za życia na ziemi Jan Paweł II uczył nas o powszechnym powołaniu do świętości; ufamy, że teraz jest jej uczestnikiem. Nasza inicjatywa ukazuje uroczystość Wszystkich Świętych w szerokiej perspektywie; ufamy, że przekaz ten spowoduje zmianę nastawienia osób, które przeżywają ten dzień w kategoriach tradycji, zwyczaju”.

Uczestnicy Litanii Miast stworzyli niepowtarzalną atmosferę modlitwy i radości, wyrażającej się otwartością serc na działanie Boga i zachowaniami wychwalającymi Stwórcę. Wierzę, że spotkanie przyczyniło się do głębszego zrozumienia i wiary w rolę świętych w naszym życiu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki