Dzieci tego samego Boga

Nabożeństwem Słowa z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i bp. Marka Izdebskiego z Kościoła ewangelicko-reformowanego zakończyło się trwające od 5 do 9 listopada w Poznaniu V Ekumeniczne Święto Biblii.



Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, skupiająca duchownych z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła...
Czyta się kilka minut

Nabożeństwem Słowa z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i bp. Marka Izdebskiego z Kościoła ewangelicko-reformowanego zakończyło się trwające od 5 do 9 listopada w Poznaniu V Ekumeniczne Święto Biblii.

Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, skupiająca duchownych z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła ewangelicko-metodystycznego, Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła polskokatolickiego oraz Kościoła zielonoświątkowego.

„Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Boga” – tak brzmiał temat tegorocznego święta.

Modlitwa w jedności

Wspólnej modlitwie chrześcijan przewodniczył metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki oraz zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego bp Marek Izdebski.

Liturgię rozpoczęło uroczyste wniesienie księgi Nowego Testamentu w ekumenicznym przekładzie, z której odczytano fragmenty Ewangelii. Następnie obaj hierarchowie wygłosili kazania. Bp Izdebski, nawiązując do Księgi proroka Ezechiela, który spożył zwój Pisma Świętego, podkreślił, że dopóki nie „przełkniemy” Słowa Bożego, to nasze przesłanie do tych, których nam Bóg powierzył, będzie „marne”. Z kolei abp Gądecki przestrzegał przed nieustanną pogonią za dobrami doczesnymi, kosztem zapominania o Ewangelii.

Pochyleni nad Ewangelią

„Ewangelia – tajemna czy Dobra Nowina?” – pod takim tytułem odbył się w środę 8 listopada panel dyskusyjny, który prowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz. Wzięli w nim udział: abp Jeremiasz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, bp Mieczysław Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz w zastępstwie ks. prof. dr. hab. Wincentego Myszora, ks. dr Tomasz Siuda.

Prowadzący dyskusję ks. prof. Częsz stwierdził na wstępie, że Pismo Święte wychodzi naprzeciw pragnieniu człowieka zbliżania się do Boga. – Bóg zlitował się i zesłał swego Syna Jezusa, aby zaspokoić ludzkie pragnienie zdobycia boskiej wiedzy o zbawieniu – mówił kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.

Abp Jeremiasz stwierdził, że zainteresowanie Ewangelią Judasza bierze się z braku wiedzy teologicznej oraz słabej kondycji duchowej, przez co „człowiek chwyta się wypracowanych przez pogaństwo stanów uspokojenia”.

Ks. prof. Wincenty Myszor, specjalista od literatury starochrześcijańskiej, w wystąpieniu, którego tekst został odczytany, podkreślił, że „Ewangelia Judasza ma niewiele wspólnego z kanonicznie uznawanymi Ewangeliami i jest próbą połączenia gnozy z nauka chrześcijańską”.

Twórcze spotkanie z Biblią

O tym, że każdy czytając ten sam fragment Pisma Świętego może odnaleźć w nim inne przesłania, przekonali się uczestnicy „Twórczego spotkania z Biblią” we wtorek 7 listopada. Podczas warsztatów, przygotowanych przede wszystkim przez studentów teologii, każdy mógł wyrazić swoje uczucia związane z osobistym przeżywaniem Słowa Bożego. Punktem wyjścia zajęć był fragment Ewangelii wg św. Marka 5, 21-43 o uzdrowieniu córki Jaira i kobiety cierpiącej na krwotok. Uczestnicy mieli okazję poznać różne interpretacje tego fragmentu podczas panelu dyskusyjnego, zajęć ze słownikowej analizy tekstu, warsztatów plastycznych, bibliodramy oraz pantomimy, których sami stali się współautorami. Inną formą refleksji nad słowami Biblii było wspólne śpiewnie pieśni z tekstami zaczerpniętymi wprost z Pisma Świętego.

Uczestnicy warsztatów udowodnili, że interpretowanie Słów Bożych może mieć różne formy, ale mimo tego wszystkich jednoczy.

JM

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 47/2006