Logo Przewdonik Katolicki

Dzieci tego samego Boga

Hubert Kubica
Fot.

Nabożeństwem Słowa z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i bp. Marka Izdebskiego z Kościoła ewangelicko-reformowanego zakończyło się trwające od 5 do 9 listopada w Poznaniu V Ekumeniczne Święto Biblii. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, skupiająca duchownych z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła...

Nabożeństwem Słowa z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i bp. Marka Izdebskiego z Kościoła ewangelicko-reformowanego zakończyło się trwające od 5 do 9 listopada w Poznaniu V Ekumeniczne Święto Biblii.

Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, skupiająca duchownych z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła ewangelicko-metodystycznego, Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła polskokatolickiego oraz Kościoła zielonoświątkowego.

„Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Boga” – tak brzmiał temat tegorocznego święta.

Modlitwa w jedności
Wspólnej modlitwie chrześcijan przewodniczył metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki oraz zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego bp Marek Izdebski.

Liturgię rozpoczęło uroczyste wniesienie księgi Nowego Testamentu w ekumenicznym przekładzie, z której odczytano fragmenty Ewangelii. Następnie obaj hierarchowie wygłosili kazania. Bp Izdebski, nawiązując do Księgi proroka Ezechiela, który spożył zwój Pisma Świętego, podkreślił, że dopóki nie „przełkniemy” Słowa Bożego, to nasze przesłanie do tych, których nam Bóg powierzył, będzie „marne”. Z kolei abp Gądecki przestrzegał przed nieustanną pogonią za dobrami doczesnymi, kosztem zapominania o Ewangelii.

Pochyleni nad Ewangelią
„Ewangelia – tajemna czy Dobra Nowina?” – pod takim tytułem odbył się w środę 8 listopada panel dyskusyjny, który prowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz. Wzięli w nim udział: abp Jeremiasz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, bp Mieczysław Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz w zastępstwie ks. prof. dr. hab. Wincentego Myszora, ks. dr Tomasz Siuda.

Prowadzący dyskusję ks. prof. Częsz stwierdził na wstępie, że Pismo Święte wychodzi naprzeciw pragnieniu człowieka zbliżania się do Boga. – Bóg zlitował się i zesłał swego Syna Jezusa, aby zaspokoić ludzkie pragnienie zdobycia boskiej wiedzy o zbawieniu – mówił kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.

Abp Jeremiasz stwierdził, że zainteresowanie Ewangelią Judasza bierze się z braku wiedzy teologicznej oraz słabej kondycji duchowej, przez co „człowiek chwyta się wypracowanych przez pogaństwo stanów uspokojenia”.

Ks. prof. Wincenty Myszor, specjalista od literatury starochrześcijańskiej, w wystąpieniu, którego tekst został odczytany, podkreślił, że „Ewangelia Judasza ma niewiele wspólnego z kanonicznie uznawanymi Ewangeliami i jest próbą połączenia gnozy z nauka chrześcijańską”.

Twórcze spotkanie z Biblią
O tym, że każdy czytając ten sam fragment Pisma Świętego może odnaleźć w nim inne przesłania, przekonali się uczestnicy „Twórczego spotkania z Biblią” we wtorek 7 listopada. Podczas warsztatów, przygotowanych przede wszystkim przez studentów teologii, każdy mógł wyrazić swoje uczucia związane z osobistym przeżywaniem Słowa Bożego. Punktem wyjścia zajęć był fragment Ewangelii wg św. Marka 5, 21-43 o uzdrowieniu córki Jaira i kobiety cierpiącej na krwotok. Uczestnicy mieli okazję poznać różne interpretacje tego fragmentu podczas panelu dyskusyjnego, zajęć ze słownikowej analizy tekstu, warsztatów plastycznych, bibliodramy oraz pantomimy, których sami stali się współautorami. Inną formą refleksji nad słowami Biblii było wspólne śpiewnie pieśni z tekstami zaczerpniętymi wprost z Pisma Świętego.

Uczestnicy warsztatów udowodnili, że interpretowanie Słów Bożych może mieć różne formy, ale mimo tego wszystkich jednoczy.
JM

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki