Logo Przewdonik Katolicki

Przybądź Duchu Stworzycielu!

Błażej Tobolski
Fot.

Módlmy się o jedność chrześcijan, aby wobec świata byli czytelnym i skutecznym znakiem świętości i mądrości Boga, aby potrafili docenić to, co już ich łączy, a unikali wszystkiego, co ich jeszcze bardziej dzieli tymi słowami prosili Boga chrześcijanie różnych wyznań, zgromadzeni 7 listopada w poznańskiej katedrze. W ten środowy wieczór wyznawcy Chrystusa spotkali...

– Módlmy się o jedność chrześcijan, aby wobec świata byli czytelnym i skutecznym znakiem świętości i mądrości Boga, aby potrafili docenić to, co już ich łączy, a unikali wszystkiego, co ich jeszcze bardziej dzieli – tymi słowami prosili Boga chrześcijanie różnych wyznań, zgromadzeni 7 listopada w poznańskiej katedrze.

W ten środowy wieczór wyznawcy Chrystusa spotkali się w najstarszej polskiej katedrze na Nabożeństwie Słowa, zorganizowanym w ramach VI Ekumenicznego Święta Biblii, obchodzonym w Poznaniu w dniach 4-8 listopada.

– My wszyscy, którzy tutaj z łaski Bożej się gromadzimy, uczestniczymy w tej cudownej operze Ducha Świętego, który prowadzi nas do całej prawdy, odkrywa przed nami Chrystusa i odkrywa przestrzeń, która nas od Niego dzieli – mówił abp Stanisław Gądecki, który wraz bp. Mieczysławem Czajko z Kościoła zielonoświątkowego przewodniczył temu ekumenicznemu zgromadzeniu. W liturgii, którą rozpoczęło uroczyste wniesienie księgi Pisma Świętego i odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego, wzięli udział także przedstawiciele Kościołów tworzących Poznańską Grupę Ekumeniczną, członkowie Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej oraz licznie przybyli wierni.

Kościół jest jeden
– Czy prawosławni, czy katolicy, czy reformowani, wszyscy wyznajemy dzięki Duchowi Świętemu, że Kościół jest jeden. Mówimy: Kościół jest jeden ze względu na swój pierwszy wzór i zasadę, czyli na Trójcę Przenajświętszą, ze względu na swojego założyciela, Syna Bożego, który pojednał wszystkich ludzi z Bogiem przez krzyż. Kościół jest jeden przez swoją duszę – Ducha Świętego, który mieszka w wierzących i napełnia cały Kościół oraz nim kieruje – przekonywał metropolita poznański. Podkreślał jednocześnie, że to wcale nie bogactwo różnorodności darów, kultur i tradycji sprzeciwia się jedności Kościoła, lecz „grzech i ciężar jego konsekwencji” zagraża jej nieustannie.

W tym kontekście przypomniał on słowa kard. Kaspera, wypowiedziane podczas tegorocznego Międzynarodowego Zgromadzenia Ekumenicznego, które odbyło się w Sibiu w Rumunii: „Ruch ekumeniczny stawia sobie za cel doprowadzenie do wspólnego wyznania przez wszystkich chrześcijan wiary w jednego Boga, uznawanie jednego chrztu i zgromadzenia się w jednym Kościele”. – Dokonuje się to na fundamencie wiary w Trójcę Przenajświętszą i Jezusa Chrystusa, jako Zbawiciela. Bez tej podstawy ekumenizm byłby budowaniem na piasku – mówił metropolita.

Zróbmy miejsce Duchowi Świętemu
Abp Gądecki zwrócił również uwagę, iż „podziały wśród chrześcijan są ich porażką w głoszeniu Ewangelii światu, ponieważ one nie tylko przesłoniły światło Chrystusa, ale także przyczyniły się do sekularyzacji”. Dlatego też „wezwanie do jedności jest równoznaczne z podjęciem poszukiwania prawdy, która jest w Chrystusie”. Główną przeszkodę w realizacji tego wezwania metropolita upatruje w powierzchowności życia chrześcijańskiego, czyli niepoddaniu się Duchowi Świętemu. Z kolei „wzajemne poznawanie swoich tradycji i wymiana darów między tradycjami wyznaniowymi pogłębiają jedność Kościoła”. Natomiast najbardziej istotne na drodze do jej pełnego osiągnięcia jest „zrobienie miejsca dla działania Ducha Świętego”.

Nabożeństwo zakończyła wspólnie odmówiona Modlitwa Pańska, która stanowi „znak naszej jedności”, jak to zaznaczył bp Czajko z Kościoła zielonoświątkowego. Następnie przed zebranymi wystąpił prawosławny chór „Oktoich”, który swoim śpiewem włączył się także we wcześniejszą liturgię.

W skład Poznańskiej Grupy Ekumenicznej wchodzą przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła ewangelicko-metodystycznego, Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła polskokatolickiego i Kościoła zielonoświątkowego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki