Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Barbara Sawic
Fot.

» 4 listopada w WSD we Włocławku odbył się dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, zorganizowany przez ks. Dariusza Fabisiaka dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Skupieniu przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Zebrani wysłuchali dwóch konferencji ascetyczno-moralnych, które wygłosił ks. Jan Tomczyk, kapelan Szpitala Wojewódzkiego...

» 4 listopada w WSD we Włocławku odbył się dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, zorganizowany przez ks. Dariusza Fabisiaka – dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Skupieniu przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Zebrani wysłuchali dwóch konferencji ascetyczno-moralnych, które wygłosił ks. Jan Tomczyk, kapelan Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku, adorowali Najświętszy Sakrament i uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji. W diecezji włocławskiej jest 78 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.

» 9 listopada we włocławskiej katedrze modlono się za zmarłych biskupów i kapłanów diecezji włocławskiej oraz nieżyjących członków kapituły katedralnej. Eucharystii przewodniczył ks. bp Mering; homilię wygłosił oficjał Sądu Kościelnego Diecezji Włocławskiej ks. prał. Janusz Gręźlikowski. W Eucharystii, którą poprzedziła modlitwa różańcowa, uczestniczyli biskupi, członkowie kapituły katedralnej, liczne duchowieństwo, alumni, siostry zakonne i wierni świeccy.

» 9 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie odbyła się prezentacja książki miejscowego lekarza Janusza Sobczyńskiego „Jan Zemełka (Zemelius) z Konina”. W ten sposób zostały zainaugurowane obchody czterechsetnej rocznicy śmierci Zemeliusa (1524-1607): doktora medycyny i filozofii Uniwersytetu w Padwie, jednego z grona odnowicieli Akademii Krakowskiej, zdaniem Jerzego Łojki, historyka, jednej z najświatlejszych postaci Konina w ciągu minionych stuleci, a także Polski przedrozbiorowej i nauki europejskiej. (J. Łojko jest autorem naukowego opracowania książki J. Sobczyńskiego). Ojciec Zemeliusa był wójtem Kurowa, a on sam działał w Koninie na przełomie XVI i XVII w.; był też czterokrotnie wybierany na burmistrza Kalisza. Wg J. Sobczyńskiego, książka jest spłaceniem długu wobec Zemełki za to, że jego postać jest w Koninie zapomniana. Biografię (wydaną przez MBP w Koninie na zlecenie UM w Koninie) można kupić w bibliotece przy ul. Dworcowej. Program obchodów rocznicowych zapowiada się bogato; nadal jest otwarty.

» Parafia św. Marcina w Kazimierzu Biskupim organizuje w dniach 24-26 listopada rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych pn. „Kurs Filip”. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny z parafią: 063-241-12-00.

» 11 listopada prezydent Lech Kaczyński odznaczył Orderem Orła Białego emerytowanego abp. szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego, w uznaniu jego wybitnych zasług dla Ojczyzny i za „propagowanie wartości i znaczenia małżeństwa i rodziny we współczesnym społeczeństwie”. Abp. Majdański (ur. 1916), więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, kapłan diecezji włocławskiej, był jej biskupem sufraganem w latach 1963-79.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki