Logo Przewdonik Katolicki

Chleba powszedniego daj nam dzisiaj...

Błażej Tobolski
Fot.

O powrót do praktyki czynienia znaku krzyża przed posiłkiem, jako dziękczynienia za otrzymane dary Boże, zaapelował Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Wezwał także do przyjęcia takiego stylu życia i konsumpcji, który pomógłby zwalczyć dramat głodu na świecie. Poniżej publikujemy polski przekład papieskiego rozważania: Drodzy bracia i siostry! We...

O powrót do praktyki czynienia znaku krzyża przed posiłkiem, jako dziękczynienia za otrzymane dary Boże, zaapelował Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Wezwał także do przyjęcia takiego stylu życia i konsumpcji, który pomógłby zwalczyć „dramat głodu” na świecie.

Poniżej publikujemy polski przekład papieskiego rozważania:

Drodzy bracia i siostry!
We Włoszech obchodzony jest dzisiaj Dzień Dziękczynienia, którego temat brzmi: „Ziemia: dar dla całej rodziny ludzkiej”. W naszych chrześcijańskich rodzinach uczy się najmłodszych zawsze dziękować Panu przed posiłkiem krótką modlitwą i znakiem krzyża. Zwyczaj ten należy zachować bądź odkryć go na nowo, albowiem wychowuje do tego, by nie uważać „chleba powszedniego” za rzecz przesądzoną, lecz przyznać, że jest on darem Opatrzności. Powinniśmy przyzwyczaić się do błogosławienia Stwórcy za wszystko: za powietrze i za wodę, cenne elementy, będące podstawą życia na naszej planecie; jak również za pożywienie, którym poprzez płodność ziemi Bóg obdarza nas dla naszego utrzymania. Jezus nauczył swych uczniów modlić się, prosząc Ojca niebieskiego nie o „mój”, lecz – o „nasz” chleb powszedni. W ten sposób chciał, aby każdy człowiek czuł się współodpowiedzialny za swych braci, ażeby nikomu nie zabrakło tego, co niezbędne do życia. Produkty ziemi są darem przeznaczonym przez Boga dla „całej rodziny ludzkiej”.

Dotykamy tutaj bardzo bolesnej sprawy: dramatu głodu, który mimo iż niedawno został podjęty przez najwyższe instytucje, jak Narody Zjednoczone, a w szczególności FAO, pozostaje wciąż niezwykle poważny. Ostatni doroczny raport FAO potwierdza to, o czym Kościół wie doskonale z bezpośredniego doświadczenia wspólnot i misjonarzy, a mianowicie, że ponad 800 milionów osób żyje w stanie niedożywienia, a zbyt wiele osób, w szczególności dzieci, umiera z głodu. Jak stawić czoło tej sytuacji, na której rozwiązanie, mimo iż stale się o niej mówi, wcale się nie zanosi, przeciwnie, pod wieloma względami się ona pogarsza? Niewątpliwie należy wyeliminować przyczyny strukturalne, związane z systemem zarządzania światową gospodarką, która większą część zasobów planety przeznacza dla mniejszości jej mieszkańców. Niesprawiedliwość tę potępiali już przy rozmaitych okazjach moi czcigodni poprzednicy, Paweł VI i Jan Paweł II. Do tego, aby przyniosło to efekty na szeroką skalę, konieczne jest „nawrócenie” modelu globalnego rozwoju; wymaga tego już nie tylko skandal głodu, ale również alarmujący stan środowiska naturalnego i zasobów energetycznych. Niemniej jednak każda osoba i każda rodzina może i powinna uczynić coś dla złagodzenia głodu na świecie, przyjmując styl życia i styl konsumpcji do pogodzenia z zachowaniem stworzenia i z kryteriami sprawiedliwości wobec tych, którzy uprawiają ziemię w każdym kraju.

Drodzy bracia i siostry!

Dzisiejszy Dzień Dziękczynienia zaprasza nas z jednej strony, by dziękować Bogu za wszelki owoc pracy rolników, z drugiej zaś zachęca nas, by konkretnie zaangażować się w walkę z plagą głodu. Niech Dziewica Maryja wspomaga nas w byciu wdzięcznymi za dary Opatrzności i w promowaniu we wszystkich częściach świata sprawiedliwości i solidarności.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki