Logo Przewdonik Katolicki

Wystawa: "Totus Tuus - Jan Paweł II"

Natalia Budzyńska
Fot.

Totus Tuus Jan Paweł II Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, wystawa czynna do 10 grudnia Wystawa Totus Tuus Jan Paweł II jest jedną z największych atrakcji kończącego się właśnie X Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi. Hasłem tegorocznego festiwalu, którego głównym organizatorem od dziesięciu lat jest ks. Waldemar Sondka wraz ze swoim...

„Totus Tuus – Jan Paweł II”
Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, wystawa czynna do 10 grudnia

Wystawa „Totus Tuus – Jan Paweł II” jest jedną z największych atrakcji kończącego się właśnie X Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi. Hasłem tegorocznego festiwalu, którego głównym organizatorem od dziesięciu lat jest ks. Waldemar Sondka wraz ze swoim Teatrem LOGOS, jest: „Kościół potrzebuje sztuki, a sztuka Kościoła”. Między 5 a 19 listopada przewidziano aż trzydzieści wydarzeń, z których duża część to pokazy artystów zagranicznych. W programie znalazły się koncerty, między innymi śpiewaków z francuskiego zespołu Plain Chant, wykonującego polifoniczne pieśni sakralne, modlitwy flamenco Carlosa i Curro Piñana, mistyczne poezje Juliusza Słowackiego wyśpiewane przez Angelikę Korszyńską-Górny. Do Łodzi przybyli też chórzyści z Soboru św. Trójcy na Ukrainie oraz wykonawcy gospel z Kingdom Choir z Anglii. Imprezę zamknie 19 listopada koncert Jana Garbarka i Hilliard Ensemble.

Festiwal ten to nie tylko muzyka, lecz także liczne spektakle teatralne i właśnie wystawy.

W Muzeum Włókiennictwa zgromadzono ponad sto pamiątek po Ojcu Świętym Janie Pawle II. Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza obejmuje życie Karola Wojtyły: jego młodość, dom rodzinny, okres szkolny, studia i okupacyjny Kraków. Ta część ekspozycji pokazuje także czasy powojenne, ale przedpapieskie, a więc pracę duszpasterską wśród młodzieży czy współpracę z KUL-em. W drugiej części spotykamy Jana Pawła II, wielkiego papieża.

Wśród dokumentów Karola Wojtyły – księdza, biskupa i kardynała – rodzinnych fotografii i akademickich papierów znajdziemy parę chodaków, jakie w czasie okupacji nosili pracownicy fabryki Solvay. Nie są to jednak osobiste drewniaki młodego Karola, ta para została podarowana Janowi Pawłowi II przez jednego z byłych pracowników zakładu podczas pielgrzymki do ojczyzny w 2002 roku. Jest klęcznik, na którym godziny na modlitwie spędzał kardynał Wojtyła, oraz ubrania, które zakładał, wybierając się na turystyczne wycieczki.

Druga część wystawy gromadzi przedmioty związane z papiestwem, na przykład czerwony ornat, w którym Jan Paweł II sprawował co roku Eucharystię w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Tutaj też znajduje się wiele prezentów podarowanych Ojcu Świętemu przez głowy państw.

Ostatnio ekspozycja była pokazywana we Florencji, gdzie obejrzało ją ponad 24 tysiące osób. Wszystko wskazuje na to, że także w Łodzi cieszyć się będzie niemałą popularnością.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki