"Grafiki - Listy do Jana Pawła II"
Agnieszka Góra
Śmierć Ojca Świętego Jana Pawła II, stanowiąca dla wielu osób bolesne i głębokie przeżycie, jest również źródłem refleksji, przemyśleń i inspiracji dla środowisk twórczych. Nie sposób nie dostrzec w kulturze polskiej nurtu twórczości artystów, dla których pontyfikat Jana Pawła II stanowi istotny fundament i źródło dojrzałości profesjonalnej, duchowej i religijnej....
Śmierć Ojca Świętego Jana Pawła II, stanowiąca dla wielu osób bolesne i głębokie przeżycie, jest również źródłem refleksji, przemyśleń i inspiracji dla środowisk twórczych. Nie sposób nie dostrzec w kulturze polskiej nurtu twórczości artystów, dla których pontyfikat Jana Pawła II stanowi istotny fundament i źródło dojrzałości profesjonalnej, duchowej i religijnej.
We wrześniu 2006 r. w Krakowie, w ramach XVIII Międzynarodowego Triennale Grafiki, w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły otwarta została wystawa zatytułowana „Grafiki – Listy do Jana Pawła II”. Znalazło się na niej 48 prac 34 artystów; ekspozycja stanowiła plon konkursu, na który wpłynęły 174 prace 87 artystów. Organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Archidiecezjalne kard. Karola Wojtyły w Krakowie i Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki (SMTG), a kuratorem prof. Witold Skulicz – absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, założyciel SMTG, organizator wystaw, konkursów i imprez artystycznych w Polsce i poza jej granicami.
Otwierając wystawę w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, abp metropolita Stanisław Dziwisz powiedział m.in., że „w 1999 roku Ojciec Święty napisał «List do artystów». List znany, ale został bez odpowiedzi”. Zdaniem księdza arcybiskupa, znajdujące się na wystawie grafiki są pierwszą odpowiedzią na papieski dokument. Tym bardziej należy się cieszyć, że od 9 marca do 9 kwietnia ekspozycję „Grafiki – Listy do Jana Pawła II” można zwiedzać w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej we Włocławku. Wystawa jest wydarzeniem artystycznym wysokiej rangi, nad którym patronat honorowy objął biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Poproszony o zabranie głosu podczas wernisażu, pasterz diecezji zwrócił uwagę na zbawiającą moc piękna, które rodzi ludzki zachwyt i otwiera umysły na rzeczywistość wieczną. „Grafiki – Listy” ukazują uniwersalny charakter miłości, która otacza postać Ojca Świętego i w szczególny sposób dowodzą, że jest on obecny wśród nas.
„Dzieła sztuki mówią o twórcach, pozwalają poznać ich wnętrze i ukazują szczególny wkład każdego z nich w dzieje kultury” – pisał Jan Paweł II w „Liście do artystów”. Graficy o utrwalonym dorobku i renomie, w ich gronie m.in. Andrzej Kalina, Mariusz Pałka, Adam Sobieraj, Hanna Haska, podjęli próbę ukazania myśli, rozważań związanych z życiem i nauczaniem Papieża. Unikając dosłowności, ukazali oni, w jaki sposób papieskie wezwanie do wiary może być odpowiedzią na wątpliwości nurtujące człowieka współczesnego, poszukującego źródła własnej godności, a często nawet tożsamości. Akcentując wyobrażenia ziemskiego kresu, podejmując problematykę przemijania, pokazali ciszę, w której realizuje się najpełniejszy dialog Boga z człowiekiem i człowieka, który przyjmuje od Boga zadany dar cierpienia i śmierci.
Wystawa z pewnością ukazuje bogactwo myśli Jana Pawła II i inspirującą moc jego osobowości. Myślę, że najwyższym hołdem złożonym Ojcu Świętemu jest i będzie współmyślenie i naśladowanie jego życiowej postawy.