Logo Przewdonik Katolicki

Rawicka fara

Błażej Tobolski
Fot.

Rawicz od Krakowa dzieli przeszło 300 km. Miasta te łączy jednak założenie urbanistyczne oraz... planty. Choćby tylko dla nich trzeba odwiedzić to najdalej na południe wysunięte miasto naszej archidiecezji. Miasto Rawicz założył w 1638 r. Adam Olbracht Przyjemski, oboźny wielki koronny, na podstawie przywileju lokacyjnego króla Władysława IV, a zasiedlili je ewangelicy z Czech i...

Rawicz od Krakowa dzieli przeszło 300 km. Miasta te łączy jednak założenie urbanistyczne oraz... planty. Choćby tylko dla nich trzeba odwiedzić to najdalej na południe wysunięte miasto naszej archidiecezji.

Miasto Rawicz założył w 1638 r. Adam Olbracht Przyjemski, oboźny wielki koronny, na podstawie przywileju lokacyjnego króla Władysława IV, a zasiedlili je ewangelicy z Czech i Śląska. Ulice Starego Miasta, podobnie jak w Krakowie, tworzą regularną szachownicę (wszystkie przecinają się pod kontem prostym) z centralnie położonym rynkiem. W I połowie XIX w. na miejscu rozebranych murów miejskich założono park – planty (drugie w Polsce pod względem długości po krakowskich). To właśnie przy nich usytuowany jest kościół parafialny pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Nowy kościół na nowy wiek
Jednak ta neogotycka świątynia została wzniesiona dopiero w latach 1900-02, co obszernie dokumentował „Przewodnik Katolicki” z 26 czerwca 1904 r. Jej konsekracja odbyła się 5 maja 1907 r. Nowo wybudowany kościół otrzymał tytuł Zwiastowania NMP, do którego kard. Stefan Wyszyński dodał w 1961 r. drugi: Chrystusa Króla.

Parafię natomiast erygował abp Mieczysław Ledóchowski w 1867 r., wyodrębniając ją z utworzonego 30 lat wcześniej wikariatu rawickiego. Wcześniej osiedlający się tu stopniowo katolicy należeli do parafii pw. św. Marcina w Łaszczynie. Miejscem ich modlitwy był początkowo klasztor oo. Franciszkanów pw. św. Antoniego Padewskiego (święty ten czczony jest w parafii do dziś), ufundowany w 1673 przez Jana Opalińskiego. W 1818 r., po kasacie tego zakonu przez władze pruskie, został on przekształcony w kaplicę więzienną. Sprawowano tu liturgię aż do 1902 r. (kościół ten zniszczyła Armia Czerwona w 1945 r.).

Dla wszystkich starczy miejsca
Kiedy pytam o formy działalności duszpasterskiej prowadzone w parafii, o grupy, w których najchętniej skupiają się parafianie, ks. kan. Józef Podemski śmieje się. Mówi, że choć 17 z 39 lat swojego kapłaństwa spędził tu jako proboszcz, chyba nie umiałby wymienić wszystkich z pamięci. Okazuje się bowiem, iż jest ich ponad 30 i to bardzo zróżnicowanych: modlitewne, liturgiczne, charytatywne, o charakterze społecznym... Każdy więc może znaleźć tu odpowiednie dla siebie miejsce. Duszpasterz podkreśla, że oprócz wielu inicjatyw podejmowanych przez te grupy, trzeba zaznaczyć zaangażowanie w liturgię. – Członkowie poszczególnych wspólnot włączają się w przygotowanie Eucharystii i aktywnie w niej uczestniczą jako świeccy. Organizują też nabożeństwa okolicznościowe i spotkania modlitewne dla parafian. W tradycję wpisała się już także modlitwa liturgią godzin z okazji uroczystości, animowana przez członków Akcji Katolickiej.

Parafialny bank
Przy parafii istnieje także bank żywności i odzieży, prowadzony przez Parafialny Zespół Caritas dla całego miasta. W ubiegłym roku przekazał on potrzebującym żywność za ponad 200 tys. zł. – To realna pomoc dla ok. 700 osób z naszego miasta, możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób prywatnych i firm – wyjaśnia ks. proboszcz.

Ta pomoc i zaangażowanie osób świeckich jest tym bardziej ważne, że na terenie parafii znajduje się również szpital, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, dom opieki paliatywnej, Dom Seniora im. św. Brata Alberta oraz dom sióstr elżbietanek (pierwszy założony przez nie w Wielkopolsce w 1863 r.), gdzie tutejsi kapłani prowadzą także duszpasterstwo. Obecnie dwóch kleryków z tej parafii studiuje w seminarium – na szóstym i pierwszym roku. Wspólnota pamięta o nich w modlitwie, zwłaszcza w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Tuż przy kościele na rawickich plantach im. Jana Pawła II stoi pomnik Papieża Polaka. Poświęcony 23 października 2005 r. monument stanowi wotum wdzięczności całej społeczności miasta za pontyfikat Ojca Świętego

W prawej nawie kościoła znajduje się ołtarz z obrazem czczonej tu Matki Bożej Rawickiej z 1871 r.

Kaplica Wieczystej Adoracji została poświęcona w 1993 r. przez abp. Jerzego Strobę. – Jest ona owocem Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego i umożliwia zatrzymanie się w ciągu dnia choćby na chwilę modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. To wielki dar, z którego chętnie korzystają mieszkańcy miasta – mówi ks. proboszcz

W Domu Katolickim znajduje się dobrze wyposażony ośrodek sportowo-rehabilitacyjny, z którego korzystają m.in. osoby niepełnosprawne, jest sala komputerowa oraz świetlica parafialna. – To miejsce spotkań, pracy i rozrywki – jak wyjaśnia ks. proboszcz – zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży, zwłaszcza skupionych w rozmaitych grupach działających przy parafii. Tu znajduje się również redakcja parafialnego miesięcznika „Genezaret”


Za tydzień przedstawimy parafię pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki