Logo Przewdonik Katolicki

Największa mniejszość zjednoczonej Europy

Agnieszka Góra
Fot.

30 października w Urzędzie Miasta we Włocławku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Twórców Romskich Roma, na które przybyli przedstawiciele środowisk romskich z całej Polski. Debatowano nad utworzeniem we Włocławku Europejskiego Centrum Kultury Romskiej i Edukacji (CKRiE). Henryka Nudzia Kozłowskiego króla Romów w Polsce reprezentował...

30 października w Urzędzie Miasta we Włocławku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Twórców Romskich „Roma”, na które przybyli przedstawiciele środowisk romskich z całej Polski. Debatowano nad utworzeniem we Włocławku Europejskiego Centrum Kultury Romskiej i Edukacji (CKRiE).

Henryka Nudzia Kozłowskiego – króla Romów w Polsce – reprezentował Bogdan Trojanek ze Szczecinka, który mimo poparcia dla idei przedsięwzięcia wyraził wątpliwość, czy inicjatywa zostanie w pełni urzeczywistniona. Według Cezarego Majewskiego, dyrektora artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Kultury Cygańskiej „Roma”, rozproszona społeczność romska przesiąka tradycjami i kulturą miejsc, w których przyszło jej żyć. Brak jest ośrodka, w którym Romowie mogliby spotykać się celem kultywowania własnych tradycji.

Obecna na spotkaniu wiceprezydent Dorota Dzięgelewska stwierdziła, że we Włocławku z powodzeniem wdrażane są programy edukacyjne przygotowane z myślą o społeczności romskiej; dodała, że budowę CKRiE ujęto w strategii rozwoju miasta na najbliższe lata.

***

Pierwszy dokument świadczący o obecności Romów na ziemiach polskich pochodzi z 1401 r. Romowie są mniejszością etniczną, obecnie szacowaną w Polsce na 20-30 tys. osób (na świecie 8-10 mln). Tworzą ją cztery główne grupy: Polska Roma, Kełderasze, Lowarzy i Romowie Karpaccy. W marcu 1992 r. powstało Stowarzyszenie Romów w Polsce z siedzibą w Oświęcimiu, działające na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa Romów w życiu narodu polskiego. 2 sierpnia 2006 r. 62. rocznica likwidacji Obozu Romskiego w KL Auschwitz-Birkenau), podczas Dnia Pamięci o Zagładzie Romów, prezes stowarzyszenia Roman Kwiatkowski odniósł się m.in. do wydanych w 2006 r. przez Stolicę Apostolską „Wskazówek dotyczących opieki duszpasterskiej Romów”. Przewodniczący wyraził radość, że dokument podkreśla prawo Romów do posiadania własnej tożsamości. – Stanowisko przyjęte przez Stolicę Apostolską odbieramy jako moralne wsparcie udzielone społeczności romskiej – mówił Roman Kwiatkowski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki