Logo Przewdonik Katolicki

Mchy i porosty

Magdalena Rak
Fot.

Wilgoć w postaci czarnych plam, pleśń, glony to problemy, z którymi najczęściej borykamy się w łazience i kuchni. Aby walka z nimi była skuteczna, należy zacząć od usunięcia przyczyny. Przyczyn powstawania na ścianach pleśni może być kilka: przemarzanie ścian, brak izolacji pionowej, niewłaściwa wentylacja. Jeżeli nie możemy samodzielnie stwierdzić, która z nich...

Wilgoć w postaci czarnych plam, pleśń, glony – to problemy, z którymi najczęściej borykamy się w łazience i kuchni. Aby walka z nimi była skuteczna, należy zacząć od usunięcia przyczyny.

Przyczyn powstawania na ścianach pleśni może być kilka: przemarzanie ścian, brak izolacji pionowej, niewłaściwa wentylacja. Jeżeli nie możemy samodzielnie stwierdzić, która z nich doprowadza bezpośrednio do pojawienia się grzyba na ścianach, należy przeprowadzić ekspertyzę budynku.

W rękawicach i okularach
Widoczne zabrudzenia na ścianach należy usunąć, szorując podłoże szczoteczką nasączoną preparatem grzybobójczym, np. Atlas Mykos. Następnie w celu zabezpieczenia ściany przed ponownym powstaniem wykwitów należy nanieść preparat. Nanosi się go na suchą powierzchnię wałkiem, pędzlem malarskim lub aparatem natryskowym. Na podłożach silnie skażonych mikrobiologicznie płyn należy nanieść jeszcze raz. Podczas prac z płynami grzybobójczymi trzeba zachować szczególną ostrożność – stosować rękawice gumowe oraz okulary, unikać kontaktu preparatu ze skórą, oczami i śluzówkami.

Pod glazurą
Aby zapobiec zawilgoceniu, o systemie uszczelnień trzeba pomyśleć już w czasie remontu. Powierzchnia pokryta glazurą nie jest szczelna. Konieczne jest więc położenie pod płytkami nieprzepuszczalnej warstwy. Może to być np. warstwa pasty izolacyjnej z tworzywa nazywanego popularnie płynną gumą. Na rynku dostępne są już kompletne systemy uszczelnień, w skład których wchodzą specjalistyczne farby gruntujące, płyny uszczelniające, taśmy i masy do uszczelniania złączy między płytami gipsowo-kartonowymi, jak również miejsc mocowania wkrętów.

Płyty należy zagruntować odpowiednimi preparatami wzmacniającymi ich powierzchnię. Wszystkie złącza płyt i uszkodzenia powierzchni trzeba posmarować powłokami uszczelniającymi i wzmocnić odpowiednimi taśmami. Trzeba przy tym pamiętać o szczególnie dokładnym uszczelnieniu miejsc szczególnie narażonych na wilgoć, jak narożniki ścian oraz złącza między ścianą i podłogą. W tych miejscach wskazane jest wykonanie powłok dwuwarstwowych, zbrojonych taśmami z włókna sztucznego.

Każda warstwa nakładanej pędzlem albo rolką powłoki uszczelniającej powinna mieć nie mniej niż 1 mm grubości. Następną warstwę można nakładać dopiero wtedy, gdy poprzednia jest już sucha. Dopiero po nałożeniu warstw uszczelniających można nakładać glazurę. Do zabezpieczenia wewnętrznych narożników między ścianami oraz ścianami a podłogą służy natomiast silikon.

Elastyczna folia
Użycie preparatu grzybobójczego spowoduje skuteczne usunięcie z powierzchni nalotów pochodzenia organicznego takich, jak: grzyby, porosty, pleśnie, glony. Może on być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Stosuje się go w miejscach szczególnie narażonych na intensywne działanie wilgoci (np. elewacje budynków, ściany i podłogi w pralniach, piwnicach, łazienkach).

Z kolei w pomieszczeniach z przepływającą bezciśnieniowo pod płytkami wodą, jak łazienki czy kabiny prysznicowe, sprawdza się Atlas Woder E. Jest to folia elastyczna, którą można stosować również do wklejania taśm i kołnierzy. Taśmy te służą do elastycznego i wodoszczelnego zabezpieczania naroży np. na styku dwóch ścian, ściany z podłogą, w narożnikach, przy kratkach ściekowych, krawędziach przejść rur instalacyjnych. Bardzo chłonne podłoża należy zagruntować emulsją gruntującą Atlas Uni-Grunt, natomiast podłoża pyliste – podkładem Cerplast.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki