Logo Przewdonik Katolicki

Wykańczanie łazienki i kuchni

PK
Fot.

Wykończenie ścian w łazienkach oraz kuchni wymaga zastosowania nieco innych materiałów, niż w pozostałych pomieszczeniach. Najważniejsze jest to, aby były odporne na wilgoć. Asortyment wzorów tapet, tłoczeń i kolorów jest ogromny. Najtańsze są papierowe, ale nie nadają się do mokrego pomieszczenia, jakim jest łazienka. Nie nadają się również tapety zmywalne, gdyż odpadają....

Wykończenie ścian w łazienkach oraz kuchni wymaga zastosowania nieco innych materiałów, niż w pozostałych pomieszczeniach. Najważniejsze jest to, aby były odporne na wilgoć.


Asortyment wzorów tapet, tłoczeń i kolorów jest ogromny. Najtańsze są papierowe, ale nie nadają się do mokrego pomieszczenia, jakim jest łazienka. Nie nadają się również tapety zmywalne, gdyż odpadają. Najodporniejsze na wilgoć są winylowe. Można je stosować na ścianach nie tylko w łazience, ale też np. w kuchni. Są dość wytrzymałe - znoszą wielokrotne zmywanie, a nawet szorowanie szczotką. Możemy też zastosować inne wodoodporne tapety, np. akrylowe lub z włókna szklanego. Te ostatnie są właściwie grubo tkanymi matami ze splecionych szklanych nitek (mają charakterystyczną siateczkowatą fakturę). Po przyklejeniu do ściany należy je pomalować farbą akrylową albo olejną.

Farby


Do malowania łazienek i kuchni przeznaczone są głównie farby akrylowe, które nadają się do wielokrotnego mycia. Często zawierają składniki uodporniające je na grzyb i pleśń, umożliwiając przy tym normalne oddychanie pomalowanych ścian. Najdroższe są farby kolorowe, natomiast najtańsze białe. Dlatego taniej jest kupić białą farbę i zmieszać ją z kolorową.

Boazeria plastikowa


Na ścianach w łazience możemy założyć panele boazeryjne z PCW. Są lekkie, można je ciąć zwykłą piłą do metalu i montować jak zwykłą boazerię. Niestety, przy montażu trzeba uważać, gdyż PCW jest dość kruche. Dlatego warto używać np. zszywek introligatorskich zamiast gwoździ.

Panele mogą mieć wiele barw i wzorów. Mogą imitować naturalne drewno, kafelki lub kamień.

Boazeria z korka


Korek w łazience jest dla tych, którzy nie lubią zimnych kafelków. Naturalny jest materiałem wodoodpornym, zaś wykładziny korkowe są jeszcze dodatkowo zaimpregnowane winylem. Można je układać zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Wytrzymują 15 lat. Boazerie mogą być gładkie, barwione i z wytłoczonymi wzorami.

Glazura


Świetnie zdaje egzamin w łazience czy kuchni. Na ceny glazury wpływa jakość gliny i barwnika, rozmiar płytek, współczynnik ścieralności czy gatunek wyrobu. Przy układaniu płytek w miejscu styku glazury na przykład z wanną czy umywalką, a więc tam, gdzie może dostać się woda, oprócz fugi warto użyć silikonu.

Kamień


Pięknym, choć drogim tworzywem jest kamień naturalny. Na rynku można kupić marmury i płytki granitowe. Marmur jest skałą wapienno-kwarcową wrażliwą na kwasy, których pewne ilości zawarte są w większości środków czyszczących. Aby nam się nie przebarwił, zaraz po ułożeniu należy go pokryć odpowiednim impregnatem. Do łazienek najlepiej nadają się granity. Występują w dwóch postaciach - gładkiej, szlifowanej na wysoki połysk (dobra na ściany) i tzw. goefland - o chropowatej powierzchni, co uzyskuje się przez wypalenie w wysokiej temperaturze (idealna na posadzki, nieśliska). Granity występują w wielu kolorach - od szarych, poprzez czerwone, żółte, zielonkawe, aż do niebieskich. Te ostatnie są najdroższe.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki