Logo Przewdonik Katolicki

Modny prysznic

Renata Krzyszkowska
Fot.

Duża popularność kabin prysznicowych spowodowała, że producenci i dystrybutorzy oferują szeroką gamę produktów. Oto krótkie posumowanie tego, co jest na rynku.

 


Brodzik

Zacznijmy od podstawy, czyli od brodziku. Są one zwykle wykonane z żywicy akrylowej, stali emaliowanej, stali nierdzewnej, drewna, syntetycznego granitu lub szkła. Najczęściej dostępne są w kształtach umożliwiających montaż w narożniku pomieszczenia - wycinek kwadratu, koła, wielokąta. Najpopularniejsze wymiary to ok. 80 i 90 cm szerokości. Na rynku dostępne są brodziny płytkie - ok. 7 cm oraz głębokie - ok. 30 cm, szczególnie przydatne w przypadku kąpieli dzieci lub ręcznego prania. Spotyka się też kabiny bez brodzików. Takie rozwiązanie podyktowane względami ekonomicznymi spotykana jest najczęściej w hotelach, kwaterach prywatnych, szpitalach - miejscach nastawionych na dużą rotację korzystających. Wydzielone elastyczną zasłoną naroże łazienki lub kąt ograniczony ścianami pokrytymi glazurą sprawdza się doskonale w większym natężeniu, jest dodatkowo trwalsze od szklanej kabiny, jak również odporne na akty wandalizmu. W takich kabinach zamiast brodzika w podłodze wmontowana jest kratka ściekowa.


Drzwi kabiny
Ściany i drzwi kabiny najczęściej wykonane są z przezroczystych tafli szkła, polistyrenu, poliwęglanu lub akrylu połączonych profilami aluminiowymi, lakierowanymi proszkowo, anodowanymi lub laminowanymi, np. okleiną drewnopodobną. Każda kabina ma pojedyncze lub podwójne drzwi przesuwne lub rozwierane poruszające się dzięki plastikowym tulejkom, łożyskom lub mosiężnym zawiasom. O trwałości i jakości kabiny decydują właśnie te elementy, najdroższe są kabiny szklane z powłokami zabezpieczającymi przed osadzaniem się kamienia, o drzwiach łożyskowanych z mosiężnymi uchwytami i mocnymi zawiasami.


Baterie prysznicowe

A teraz o rzeczy najważniejszej, czyli o baterii. Najczęściej w kabinach zainstalowana jest bateria ze zintegrowanym zestawem prysznicowym. Coraz popularniejsze, droższe i bardziej efektowne stają się panele prysznicowe, które oprócz natrysku wody znad głowy posiadają zestaw dysz o zróżnicowanym przepływie. Zwolennicy unikatowych rozwiązań instalują deszczownice - wylewki ze swobodnie wypływającą wodą w formie delikatnego deszczu. Najdroższe rozwiązania łączą wszystkie powyższe elementy, zapewniając szeroki wybór źródeł, prędkości oraz kierunku wypływu wody.
Na rynku występuje też cała gama dodatków, ułatwiających i uprzyjemniających korzystanie z kąpieli w kabinie. Dla osób starszych są siedzenia prysznicowe, niepełnosprawni mają do dyspozycji wiele bezpiecznych uchwytów, a amatorzy długich kąpieli mogą zdecydować się na kabiny z funkcją łaźni parowych, w których oprócz kolorowego światła, aromatycznych olejków, będą mogli delektować ucho ulubioną muzyką płynącą z wbudowanego zestawu audio.
Największym wrogiem kabin jest wapń pochodzący z wody. Pamiętajmy, że zbyt mocne środki ścierne mogą zniszczyć gładkie powłoki brodzika, ścian i uchwytów. Cykl życia standardowej kabiny prysznicowej wynosi maksymalnie 10 lat, po upływie których kabinę należy wymienić.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki