Logo Przewdonik Katolicki

Bez zbędnych ozdób

Magdalena Rak
Fot.

Redukcja formy wprowadza przejrzystość i uspokojenie. W epoce stałego przepływu informacji i spowodowanego tym przemęczenia zmysłów coraz więcej ludzi stara się wykreować relaksujące środowisko domowe, do którego kluczem są indywidualizm, stylistyczny minimalizm i spokój. Projektanci pracujący nad nowymi kolekcjami mebli łazienkowych chętnie powracają do prostej stylistycznie...

Redukcja formy wprowadza przejrzystość i uspokojenie. W epoce stałego przepływu informacji i spowodowanego tym przemęczenia zmysłów coraz więcej ludzi stara się wykreować relaksujące środowisko domowe, do którego kluczem są indywidualizm, stylistyczny minimalizm i spokój.

Projektanci pracujący nad nowymi kolekcjami mebli łazienkowych chętnie powracają do prostej stylistycznie formy pozbawionej zbędnych ozdobników.

Jedwabisty mat
Minimalistyczny design i skupienie się na zasadniczych elementach widać doskonale w nowych kolekcjach, w których łączy się funkcjonalność z racjonalnością, rezygnując z powierzchownej dekoracyjności. Oferta obejmuje stojące na blacie umywalki o szerokości 50 i 60 cm, które są odpowiednie zarówno do wyposażenia łazienki jedno-, jak i dwuosobowej – wtedy dwie umywalki montuje się obok siebie. Dostępne są również umywalki o szerokości 80 i 120 cm – mogą one służyć jako umywalka podwójna lub bardzo obszerna pojedyncza. Modele te można instalować na blacie czy szafce bądź bez nich – w tym drugim przypadku istnieje możliwość wyposażenia ich w wieszak na ręcznik ze stali nierdzewnej.

Meble tego typu ukazują fronty z naturalnego forniru z rzadkiego drewna amazakue, o powierzchni jedwabiście matowej, oraz luksusowego czarnego szkła. W skład oferty wchodzi 5 szafek podumywalkowych z wysuwanymi elementami i szufladami, blaty podumywalkowe, wieszaki na ręczniki i rozmaite lustra z oświetleniem lub bez, opcjonalnie ze szklaną półeczką i gniazdkiem elektrycznym. Wysoka szafka z dwojgiem drzwi i dwoma szufladami, regał z trzema drewnianymi półkami oraz szafka na rolkach z praktycznym wieszakiem na ręcznik stanowią dopełnienie edycji. Szczególnie pomysłowym rozwiązaniem są wyciągane elementy i szuflady bez uchwytów, które reagują nawet na delikatne dotknięcie. Wystarczy tylko lekko je trącić, a otwierają się bez trudu.

Minimum designu
Przykładem konsekwentnie oszczędnego wzornictwa w łazience jest też nowa quarylowa wanna. Geometryczne linie prostokąta łączą się z elegancką krzywizną, a całość uformowano z innowacyjnego materiału.

Nowa wanna dostępna jest w dwóch rozmiarach – 180 x 80 i 170 x 75 cm, w każdym przypadku długość podstawy wynosi 120 cm, a głębokość 50 cm. Oba modele mają układ symetryczny, np. centralnie usytuowany odpływ pozwala kąpiącemu się usiąść zarówno po prawej, jak i po lewej stronie wanny.

Odporne na zarysowania
Użyty przy tworzeniu wanny quaryl, innowacyjny materiał składający się z kwarcu i akrylu, oferuje liczne zalety praktyczne – od prostej instalacji po optymalny komfort i łatwą pielęgnację. Wanny produkowane z tego surowca są ciepłe w dotyku, a w porównaniu z innymi materiałami mają podwyższoną odporność na zarysowania, uderzenia i wstrząsy. Gładka powierzchnia zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń i osadów, a więc jest łatwa w czyszczeniu. Quaryl gwarantuje też trwały kolor i połysk oraz dobrą izolację akustyczną. Umożliwia ponadto prosty i wyjątkowo estetyczny montaż wanny – przy obłożeniu jej płytkami między nimi a krawędzią wanny można pozostawić tylko wąskie łączenia. Nowe tworzywo jest prócz tego szczególnie przyjazne dla środowiska, jako że w stu procentach nadaje się do powtórnego przetworzenia.

Na blacie

Chociaż większość umywalek przytwierdza się do ściany lub ścianki montażowej, rośnie liczba nowych rozwiązań. Coraz więcej zwolenników zyskują umywalki meblowe. Pod przymocowaną do ściany umywalką wiesza się lub stawia dopasowaną do jej kształtu szafkę lub niewielki regał. Bardzo modne stają się też umywalki stawiane na blacie lub wpuszczane w blat – część umywalki wystaje, reszta wchodzi pod spód.
Zdecydowanie rzadziej stosowane jest rozwiązanie wymagające większej powierzchni, czyli umywalki wolno stojące – wraz z meblem czy konstrukcją oddalone od ściany.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki