Wanna czy prysznic?
Magdalena Rak
Fot.
Łazienka, jako jedno z najbardziej osobistych pomieszczeń w naszym mieszkaniu, powinna być zaprojektowana w taki sposób, abyśmy czuli się w niej komfortowo. Urządzanie łazienki to jak szycie ubrania na miarę musi pasować pod każdym względem.
Zanim przystąpimy do remontu lub urządzania łazienki, powinniśmy się przez chwilę zastanowić, co lubimy i jacy jesteśmy. Czy jesteśmy...
Łazienka, jako jedno z najbardziej osobistych pomieszczeń w naszym mieszkaniu, powinna być zaprojektowana w taki sposób, abyśmy czuli się w niej komfortowo. Urządzanie łazienki to jak szycie ubrania na miarę – musi pasować pod każdym względem.
Zanim przystąpimy do remontu lub urządzania łazienki, powinniśmy się przez chwilę zastanowić, co lubimy i jacy jesteśmy. Czy jesteśmy aktywni, czy raczej cenimy spokój? Czy mamy czas na długie kąpiele, czy przeważnie wchodzi w grę szybki prysznic? A może jesteśmy oszczędni i problem dużej ilości zużywanej wody jest dla nas bardzo istotny? To wszystko musimy wziąć pod uwagę, aby przyszła łazienka była stuprocentową odpowiedzią na nasze oczekiwania.
Dla aktywnych
Jeżeli jesteś osobą dynamiczną i aktywną, która nie lubi bezczynnego leżenia, nawet na plaży, zapewne wanna nie będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Szybki prysznic z samego rana oraz odświeżający i regenerujący siły w ciągu dnia jest tym, co zawsze docenisz.
Najtańszy zestaw z brodzikiem można kupić już za około 250 złotych. Jeśli zdecydujemy się na kabinę wyższej klasy, będziemy musieli liczyć się z kosztem w granicach 1000-2000 zł. Dla najbardziej wymagających osób producenci proponują kabiny, których cena dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Pilotem sterowane
Dla tych, którzy po długim, ciężkim dniu potrzebują wyciszenia, relaksu i poprawienia samopoczucia, zanurzenie się w wannie pełnej ciepłej, aromatycznej piany, będzie niezastąpione.
Specjaliści, ze względu na komfort kąpieli, nie polecają zakupu wanny o długości mniejszej niż 140 cm. Dodatkowo szerokość wanny prostokątnej nie powinna być mniejsza niż 70 cm. W ofercie producentów, oprócz wanien prostokątnych, dostępne są także wanny narożne (symetryczne i asymetryczne).
Warto pamiętać, że minimalna wolna przestrzeń, jaką powinno się zachować przed wanną, to 50-100 cm na odcinku 100-120 cm. Przestrzeganie tej zasady zagwarantuje swobodę korzystania z tego urządzenia.
Dla marzycieli i wyjątkowych wielbicieli masażu doskonałym rozwiązaniem może się okazać wanna z hydromasażem. Hydromasaż przestał być uważany za luksus, a wanny wyposażone w ten system są coraz bardziej popularne i przystępne cenowo. Większość wanien z systemem posiada kilka rozwiązań masażu wodnego i powietrznego, sterowanego elektronicznie lub w prostszych systemach pneumatycznie. Producenci starają się wzbogacić systemy w mniej lub bardziej potrzebne udogodnienia, obejmujące m.in. różnorodne systemy oświetleń, sterowanie pilotem, terapie światłem i zapachem.
Za parawanem
Na jakie rozwiązanie powinien zdecydować się ktoś, kto dzieli łazienkę z osobą o odmiennych upodobaniach lub też nie potrafi jednoznacznie określić swoich preferencji? Idealnym rozwiązaniem może okazać się wyposażenie wanny w parawan nawannowy. Nie zajmuje dodatkowego miejsca i jest zdecydowanie bardziej szczelny i funkcjonalny niż zwykła zasłona prysznicowa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – od prostych wariantów do zaawansowanych wersji wykonanych z jednolitej tafli hartowanego, bezpiecznego szkła.
Najprostsze są parawany jednoczęściowe (od 150 zł). Inne propozycje to np. parawany trzyczęściowe, których niewątpliwym atutem jest możliwość złożenia na jedną ze ścian. Dzięki temu oszczędza się dodatkową przestrzeń w łazience. Niektórzy producenci oferują modele, w których np. cztery z pięciu elementów mogą obracać się o 360 stopni, co pozwala na stworzenie sobie kabiny nawannowej, tzn. parawan otacza osobę kąpiącą się ze wszystkich stron.
Parawany składające się z 7 elementów są szczególnie polecane do montażu na wannach półokrągłych. Duża liczba elementów oraz możliwość obracania ich o 360 stopni pozwalają na różne sposoby odgrodzenia części prysznicowej od reszty łazienki.