Gdy potrzebujemy relaksu, a do wypoczynku podczas spaceru zniechęca pogoda, niezawodnym sposobem na odzyskanie sił jest aromatyczna kąpiel. O naszym komforcie myślą zwłaszcza producenci wanien z hydromasażem, prześcigając się w ofercie udogodnień obejmujących m.in. różnorodne systemy oświetleń, zagłówki, terapie światłem i zapachem.
Zazwyczaj wanna z hydromasażem wiąże się z kilkoma rozwiązaniami masażu wodnego lub powietrznego, sterowanego elektronicznie lub pneumatycznie. Rozwiązania poszczególnych producentów skupiają się głównie na jakości zastosowanych części służących do budowy systemów oraz na wyposażeniu dodatkowym, zwiększającym bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. W wannach tego typu pojawiają się różnego rodzaju dysze – stałe (do masażu tułowia) i wirujące (do masażu stóp). Otwory wylotowe dysz można ustawić tak, aby odpowiednio ukierunkować masaż.
Cicho, cichuteńko
Bardziej skomplikowane modele wanien wyposażone są w dodatkowe akcesoria: grzałkę podgrzewającą wodę lub utrzymującą jej stałą temperaturę, panel do elektronicznego programowania przebiegu kąpieli, a także oświetlenie halogenowe czy różnego rodzaju sterowania, na przykład z funkcją wyłączania masażu po 20 minutach.
Wybierając wśród dodatkowych akcesoriów, warto zwrócić uwagę na przydatne przy wstawaniu z wanny uchwyty, miękkie, wykonywane najczęściej z pianki poliuretanowej zagłówki, czy mocowane na zewnątrz wanny relingi do zawieszania ręczników.
Z myślą o naszym komforcie producenci starają się wyciszyć pracę dmuchawy i silnika pompy. Głośność urządzenia podawana jest w decybelach. Poziom natężenia dźwięku wanien z hydromasażem wynosi średnio 60 dB. Dla porównania: cicho grające radio to hałas rzędu – 40 dB, zaś normalna rozmowa – 60 dB. O głośności pracy hydromasażu decyduje nie tylko praca urządzenia, ale też sposób zamontowania wanny, na przykład to, czy nóżki mają podkładki tłumiące dźwięk i czy przy montażu wanny zastosowano izolację akustyczną pomiędzy nią a ścianą.
Zawsze czysta
Producenci wanien z hydromasażem zalecają ich regularną dezynfekcję. Niektórzy dołączają nawet środki eliminujące drobnoustroje w zestawie z wanną. System hydromasażu to skomplikowana kombinacja rur, złączek, węży i pomp. W czasie użytkowania wanny w rurach osadza się brud, resztki mydła, olejków etc. Problemem jest również pozostawanie wody w rurach i wężach. Firmy produkujące wanny z systemami hydromasażu starają się minimalizować pracę związaną z bieżącą dezynfekcją systemu, wprowadzając coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Na rynku dostępne są np. systemy posiadające drenaż układu wodnego i powietrznego. Jest to system rurek umożliwiających grawitacyjny spływ wody z rur prowadzących do wanny wodę lub powietrze z odpowiednich pomp. Drenaż pełni tu rolę pasywnego układu dezynfekcji, zapobiegając rozmnażaniu się grzybów i bakterii w stojącej w rurach wodzie.
Dezynfekcja nie jest skomplikowana. Do wanny wypełnionej wodą wystarczy wlać środek dezynfekujący i na kilka minut włączyć hydromasaż. Taki zabieg należy stosować przynajmniej raz w miesiącu, a zaleca się jego przeprowadzanie raz w tygodniu.
Z lampą UV
Osobom, które mają większe wymagania, producenci oferują elektroniczny układ dezynfekcyjny uruchamiany odpowiednim przyciskiem na panelu sterowania. Automatycznie pobiera on płyn dezynfekcyjny, uruchamiając jednocześnie pompy. Rozwiązaniem coraz częściej goszczącym w ofercie producentów jest również
lampa UV. Generuje ona promienie ultrafioletowe.
Jeśli mikroorganizmy znajdują się na obszarze będącym pod wpływem promieniowania UV, tracą wówczas zdolność rozmnażania się.