Logo Przewdonik Katolicki

Dla ochłody... do wody!

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Kąpiel w zaciszu własnego ogrodu nie musi być luksusem. Wystarczy iść do sklepu i kupić odpowiedni model basenu.

 

 
Na rynku jest duży wybór basenów ogrodowych, od małych, przeznaczonych do zabawy dla dzieci, po takie, w których można nawet popływać. Można je kupić w sklepach z akcesoriami ogrodowymi.
 
 
Baseny dmuchane
Te modele są najtańsze, nie wymagają też stałego miejsca w ogrodzie ani żadnych prac budowlanych, a po sezonie wypuszcza się z nich powietrze i składa. Produkuje się je z cienkiej, ale wytrzymałej gumy, dlatego też po złożeniu nie zabierają dużo miejsca. Można do nich nalać kilka metrów sześciennych wody. Dostępne są też modele nieco bardziej wyszukane, ale droższe, np. w formie zamku pirackiego czy zjeżdżalni.
 
 
Baseny poliestrowe
Materiał, z którego są one zbudowane – poliester wzmocniony włóknem szklanym, utwardzanym termicznie – jest bardzo wytrzymały i dość elastyczny, a także odporny na działanie promieniowania UV oraz skrajnych temperatur. Dodatkowe wzmocnienie pianką poliuretanową zapobiega wychładzaniu wody. Zazwyczaj zbiorniki te mają wbudowane miejsce do siedzenia i uformowane schodki. Ich powierzchnia może wynosić nawet 10 m², dzięki czemu można w nich pływać. Można je stawiać na powierzchni gruntu albo w specjalnie uformowanej niecce.
Dostępne są też modele okrągłe, owalne lub w kształcie ósemki. Konstrukcję takiego basenu stanowią panele z ocynkowanej stali lub tworzyw sztucznych, wewnątrz pokryte są folią z PCW, odporną na promieniowanie UV. Zbiorniki te mogą mieć głębokość nawet do 1,5 m.
 
 
Dodatkowe wyposażenie
Poza basenami dla dzieci, do pozostałych niezbędna jest pompa filtrująca, pływak dozujący chlor, skimmer, czyli powierzchniowy odławiacz śmieci pływających, przyczepiany do krawędzi zbiornika. Glony usunie wodny odkurzacz. Dostępne są też preparaty chemiczne stosowane do dezynfekcji wody, utrzymania odpowiedniego współczynnika pH oraz wspomagające pracę filtrów. Warto zaopatrzyć się w specjalne pokrywy, które skupiają promienie słoneczne, podgrzewając wodę. Można też kupić namiot na basen, który chroni od wiatru.
niño
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki