Logo Przewdonik Katolicki

Taka ładna praca

Małgorzata Szewczyk
fot. Archiwum dr Wandy Błeńskiej

Dr Wanda Błeńska, poznanianka, lekarka i misjonarka, będzie jednym z 25 świadków wiary wybranych na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w październiku. Gdyby żyła, zapewne byłaby zaskoczona taką decyzją.

„Czy pan się nie boi tak młodej córki puszczać samej na medycynę?” – to pytanie usłyszał Teofil Błeński podczas rozmowy z prof. Wincentym Jezierskim, dziekanem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego, gdy przybył zapisać niespełna 17-letnią Wandę na studia. Błeński odpowiedział: „Ona powiedziała, że na nic innego nie pójdzie…”.  Jeszcze w tym samym 1928 r. młoda poznanianka zapisała się do Akademickiego Koła Misjologicznego (dziś nosi ono jej imię) i w ten sposób zaczęła realizować swoje najwcześniejsze marzenia. Medycyna i misje – te dwie pasje wypełniły całe jej długie, 103-letnie życie, choć warunki fizyczne i panujące wówczas konwenanse wcale jej w tym nie pomagały.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 37/2019, na stronie dostępna od 25.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki