Logo Przewdonik Katolicki

Piękne krzywizny

Magdalena Rak
Fot.

Wszyscy chcemy się wyróżniać: fryzurą, ubiorem, sposobem urządzenia domu. Niebanalne zainteresowania, oryginalnie zaprojektowane i wykończone mieszkanie to sposoby na pokazanie swojej indywidualności. Można puścić wodze fantazji i... urzeczywistnić swoją wizję pięknego wnętrza. O ściankach działowych w systemach suchej zabudowy napisano już chyba wszystko: o ich właściwościach...

Wszyscy chcemy się wyróżniać: fryzurą, ubiorem, sposobem urządzenia domu. Niebanalne zainteresowania, oryginalnie zaprojektowane i wykończone mieszkanie – to sposoby na pokazanie swojej indywidualności. Można puścić wodze fantazji i... urzeczywistnić swoją wizję pięknego wnętrza.

O ściankach działowych w systemach suchej zabudowy napisano już chyba wszystko: o ich właściwościach akustycznych, ogniochronnych, lekkości, trwałości. O tym, że można na nich wieszać obrazy, półki, układać glazurę, kłaść tapety itp. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ścianki wykonane w tej technologii nie muszą przebiegać w liniach prostych.

Z wyobraźnią
Łuki, krzywizny, tynki z nadaną strukturą – nie ma ograniczeń dla wyobraźni. Producenci systemów suchej zabudowy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i modom. Do niedawna, aby uzyskać krzywiznę, konieczne było nacinanie lub namaczanie płyt. Dzisiaj dostępne są na rynku specjalnie do tego przygotowane płyty gipsowe, np. Riflex firmy Rigips.

Można z niej budować ścianki i sufity, a także stosować jako okładzinę na wszystkie zakrzywione powierzchnie. Nie jesteśmy już ograniczeni kątami prostymi i całkowicie płaskimi powierzchniami. Płyty Rigips-Riflex mają grubość 6 mm, są zbrojone wewnętrznie i laminowane włóknem szklanym. Ich gięcie odbywa się bezpośrednio na elementach konstrukcji. Pamiętać należy, że trzeba stosować podwójne płytowanie z obu stron ścianki działowej.

Zrób to sam
Jedną z największych zalet systemów suchej zabudowy wnętrz jest łatwość ich montażu. Najpierw wyznaczamy przebieg ściany na podłodze za pomocą sznura, punktaka i znacznika. Następnie przebieg ściany nanosimy (za pomocą poziomicy) na sąsiadujące ściany i strop. W sprzedaży dostępne są specjalnie nacięte profile UW (można również kupić zwykłe i samodzielnie je naciąć).

Montuje się je na posadzkach i stropach za pomocą wkrętów co 50 centymetrów. Pod profile należy położyć taśmę uszczelniającą. Kolejnym krokiem jest umieszczenie profili CW Ultrastil w górnych i dolnych profilach UW. Należy zacząć od włożenia ich w profil dolny, a następnie w górny na minimum 1,5 centymetra. Profile CW umieszczamy maksymalnie co 30 centymetrów. Połączenie ścianek łukowych z pozostałymi ścianami wykonuje się za pomocą profili CW Ultrastil.

Pokrycie pierwszej strony ściany trzeba rozpocząć od poziomego przykręcenia płyt specjalnymi wkrętami co 20 centymetrów. Drugą warstwę należy mocować z przesunięciem płyt o 60 centymetrów, za pomocą zwykłych wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych. Po zamocowaniu pierwszej strony ściany, w celu poprawy izolacyjności akustycznej i ogniowej, pomiędzy profilami należy ułożyć wełnę mineralną. Pokrycie drugiej strony wykonujemy w identyczny sposób. Połączenia pomiędzy płytami szpachlujemy tylko na zewnętrznej warstwie płyt gipsowo-kartonowych.

Do szpachlowania spoin trzeba używać najbardziej wytrzymałych mas szpachlowych, na przykład Vario Rigips, z użyciem taśmy spoinowej.

Ścianki i sufity

System suchej zabudowy to zestaw wyrobów służących do kompleksowego wykańczania wnętrz. Daje możliwość całkowicie indywidualnego, ograniczonego jedynie inwencją projektanta kształtowania powierzchni. Wszystkie prace montażowe przebiegają bardzo szybko, a wykonane powierzchnie są gładkie i gotowe do dalszych prac (malowania, układania glazury, tapety itp.). Wykorzystując systemy suchej zabudowy można budować trwałe ścianki działowe, zabudować poddasze. W ofercie niektórych firm znajdują się również systemy służące do wykonywania sufitów podwieszanych i suchych tynków, czyli okładzin ściennych w miejsce tynków tradycyjnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki