80 lat hokeja na trawie

Nie każdy wie, że Polski Związek Hokeja na Trawie powstał 31 października 1926 r. w Poznaniu.



Do związku przystąpiło osiem klubów: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski z Poznania, KS Vita z Poznania, KS Lubawa z Lubawy, Klub Hokeistów z Siemianowic, KS Cresovia z Grodna, GKS Grom z Chojnic oraz Koło Sportowe...
Czyta się kilka minut

Nie każdy wie, że Polski Związek Hokeja na Trawie powstał 31 października 1926 r. w Poznaniu.

Do związku przystąpiło osiem klubów: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski z Poznania, KS „Vita” z Poznania, KS „Lubawa” z Lubawy, Klub Hokeistów z Siemianowic, KS „Cresovia” z Grodna, GKS „Grom” z Chojnic oraz Koło Sportowe „Wenecja” z Ostrowa Wielkopolskiego. Ośmioosobowemu zarządowi przewodniczył prezes Marian Grodzki.

Sto lat temu

Ale... pierwszy mecz hokeja na trawie odbył się we Lwowie, prawie przed stu laty (1 VII 1907 r.). Była to „Partya hockey’a między drużynami «I Lwowak Klubu Piłki Nożnej» i «Pogoni», w ramach zawodów Towarzystwa Zabaw Ruchowych, ze współudziałem Oddziału Konnego Sokoła-Macierzy i drużyny piłki nożnej z Krakowa «Cracovia». Od 1927 r. Polski Związek Hokeja na Trawie (PZHT) jest członkiem Międzynarodowej Federacji Hokeja” – jak pisze Andrzej Grzelak, prezes PZHT.

Niezależnie od informacji, że już w starożytnym świecie posługiwano się w grach zagiętymi kijami, m.in. w Chinach, Japonii, Persji, Egipcie i Grecji, to za ojczyznę nowoczesnego hokeja uznaje się Anglię, gdzie w poł. XIX w. opracowano przepisy i utworzony został pierwszy narodowy związek hokeja (dokładnie sto dwadzieścia lat temu).

Nasi w czołówce

Jubileusze są dobrą okazją do podsumowań i „remanentów”, które w perspektywie 100-letniej historii tej elitarnej dyscypliny sportu w Polsce wypadają dobrze. Jak powiedział jeden z zagorzałych kibiców laskarzy, „młodzi są coraz lepsi – coś z tego będzie dla hokeja!”.

Z okolicznościowego folderu, wydanego z okazji 80 lat PZHT i 100 lat polskiego hokeja, dowiadujemy się, że „od pierwszego startu reprezentacji mężczyzn w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku, polski hokej liczy się na arenie międzynarodowej – mężczyźni pięciokrotnie grali na olimpiadzie, kobiety tylko w 1980 r.; sześciokrotnie uczestniczyli też w finałach Mistrzostw Świata i dziewięć razy w Mistrzostwach Europy”. (za: A. Grzelakiem). Zwłaszcza zespoły męskie (reprezentacja i kluby) należą do czołówki, o czym świadczą najlepiej zdobyte trofea: w 1996 r. młodzieżówka męska sięgnęła po mistrzostwo Europy, a Pocztowiec Poznań był klubowym mistrzem kontynentu (2003 r.).

Polska reprezentacja

Reprezentacje Polski grały z zespołami ze wszystkich kontynentów. Mężczyźni rozegrali 725 spotkań, wygrywając 325; kobiety 132 mecze. Według rankingu najsłynniejszymi zespołami klubowymi są Sparta Gniezno, Warta Poznań, Pocztowiec Poznań, Lech Poznań i Siemianowiczanka Siemianowice Śl. Wśród kobiet dominują Polar Wrocław, Start Brzeziny i AZS Uniwersytet Śląski Katowice.

Są oczywiście także wielkie indywidualności. Do Wielkiej Trójki zalicza się Alfonsa Flinka (dwukrotny olimpijczyk; najlepszy zawodnik wszech czasów w plebiscycie PZHT w 1986 r.), Józefa Wybieralskiego (138 spotkań w reprezentacji, olimpijczyk z Monachium) i Piotra Mikułę (jeden z najlepszych hokeistów świata; wicemistrz świata w hali, młodzieżowy mistrz Europy).

Na koniec warto powiedzieć, że pierwsze w historii igrzysk olimpijskich spotkanie drużyn żeńskich, w dniu 25 lipca 1980 r., rozegrały Polki z reprezentacją Zimbabwe. O obchodach jubileuszowych laskarek i laskarzy będzie głośno w 2006 i 2007 roku – bo jest co świętować.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 47/2006