Logo Przewdonik Katolicki

80 lat hokeja na trawie

Andrzej Sikorski
Fot.

Nie każdy wie, że Polski Związek Hokeja na Trawie powstał 31 października 1926 r. w Poznaniu. Do związku przystąpiło osiem klubów: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski z Poznania, KS Vita z Poznania, KS Lubawa z Lubawy, Klub Hokeistów z Siemianowic, KS Cresovia z Grodna, GKS Grom z Chojnic oraz Koło Sportowe...

Nie każdy wie, że Polski Związek Hokeja na Trawie powstał 31 października 1926 r. w Poznaniu.

Do związku przystąpiło osiem klubów: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski z Poznania, KS „Vita” z Poznania, KS „Lubawa” z Lubawy, Klub Hokeistów z Siemianowic, KS „Cresovia” z Grodna, GKS „Grom” z Chojnic oraz Koło Sportowe „Wenecja” z Ostrowa Wielkopolskiego. Ośmioosobowemu zarządowi przewodniczył prezes Marian Grodzki.

Sto lat temu
Ale... pierwszy mecz hokeja na trawie odbył się we Lwowie, prawie przed stu laty (1 VII 1907 r.). Była to „Partya hockey’a między drużynami «I Lwowak Klubu Piłki Nożnej» i «Pogoni», w ramach zawodów Towarzystwa Zabaw Ruchowych, ze współudziałem Oddziału Konnego Sokoła-Macierzy i drużyny piłki nożnej z Krakowa «Cracovia». Od 1927 r. Polski Związek Hokeja na Trawie (PZHT) jest członkiem Międzynarodowej Federacji Hokeja” – jak pisze Andrzej Grzelak, prezes PZHT.

Niezależnie od informacji, że już w starożytnym świecie posługiwano się w grach zagiętymi kijami, m.in. w Chinach, Japonii, Persji, Egipcie i Grecji, to za ojczyznę nowoczesnego hokeja uznaje się Anglię, gdzie w poł. XIX w. opracowano przepisy i utworzony został pierwszy narodowy związek hokeja (dokładnie sto dwadzieścia lat temu).

Nasi w czołówce
Jubileusze są dobrą okazją do podsumowań i „remanentów”, które w perspektywie 100-letniej historii tej elitarnej dyscypliny sportu w Polsce wypadają dobrze. Jak powiedział jeden z zagorzałych kibiców laskarzy, „młodzi są coraz lepsi – coś z tego będzie dla hokeja!”.

Z okolicznościowego folderu, wydanego z okazji 80 lat PZHT i 100 lat polskiego hokeja, dowiadujemy się, że „od pierwszego startu reprezentacji mężczyzn w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku, polski hokej liczy się na arenie międzynarodowej – mężczyźni pięciokrotnie grali na olimpiadzie, kobiety tylko w 1980 r.; sześciokrotnie uczestniczyli też w finałach Mistrzostw Świata i dziewięć razy w Mistrzostwach Europy”. (za: A. Grzelakiem). Zwłaszcza zespoły męskie (reprezentacja i kluby) należą do czołówki, o czym świadczą najlepiej zdobyte trofea: w 1996 r. młodzieżówka męska sięgnęła po mistrzostwo Europy, a Pocztowiec Poznań był klubowym mistrzem kontynentu (2003 r.).

Polska reprezentacja
Reprezentacje Polski grały z zespołami ze wszystkich kontynentów. Mężczyźni rozegrali 725 spotkań, wygrywając 325; kobiety 132 mecze. Według rankingu najsłynniejszymi zespołami klubowymi są Sparta Gniezno, Warta Poznań, Pocztowiec Poznań, Lech Poznań i Siemianowiczanka Siemianowice Śl. Wśród kobiet dominują Polar Wrocław, Start Brzeziny i AZS Uniwersytet Śląski Katowice.

Są oczywiście także wielkie indywidualności. Do Wielkiej Trójki zalicza się Alfonsa Flinka (dwukrotny olimpijczyk; najlepszy zawodnik wszech czasów w plebiscycie PZHT w 1986 r.), Józefa Wybieralskiego (138 spotkań w reprezentacji, olimpijczyk z Monachium) i Piotra Mikułę (jeden z najlepszych hokeistów świata; wicemistrz świata w hali, młodzieżowy mistrz Europy).

Na koniec warto powiedzieć, że pierwsze w historii igrzysk olimpijskich spotkanie drużyn żeńskich, w dniu 25 lipca 1980 r., rozegrały Polki z reprezentacją Zimbabwe. O obchodach jubileuszowych laskarek i laskarzy będzie głośno w 2006 i 2007 roku – bo jest co świętować.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki