Logo Przewdonik Katolicki

Na pomoc Kościołowi ukraińskiemu

Wojciech Krzysztof Jankowski
Fot.

5 listopada przed kościołem parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku s. Sabina Gumowska ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus kwestowała na rzecz kościoła w Berdyczowie (Ukraina), gdzie pełni posługę od września br. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie zostało wzniesione z fundacji wojewody kijowskiego Janusza Tyszkiewicza, jako wotum...

5 listopada przed kościołem parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku s. Sabina Gumowska ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus kwestowała na rzecz kościoła w Berdyczowie (Ukraina), gdzie pełni posługę od września br.

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie zostało wzniesione z fundacji wojewody kijowskiego Janusza Tyszkiewicza, jako wotum za uwolnienie z tatarskiej niewoli i poświęcone 22 lipca 1642 r. Wojewoda podarował też kościołowi słynący łaskami, będący od dawna w posiadaniu rodziny Tyszkiewiczów obraz: wierną kopię wizerunku Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani). Berdyczowskie sanktuarium od początku gromadziło licznych pielgrzymów; płynęły stąd łaski, szerzył się kult maryjny. W 1647 r. biskup kijowski Stanisław Zaręba ogłosił wizerunek cudownym. W 1756 r. odbyła się koronacja obrazu koronami papieża Benedykta XIV. Nieznani sprawcy skradli je w 1831 r. Ponowna koronacja odbyła się w 1856 r.: nowe korony były darem papieża Piusa IX. Bolszewicy, którzy przejęli sanktuarium w 1926 r., urządzili w dolnym kościele kino, a w górnym muzeum, w którym można było oglądać cudowny wizerunek jako dzieło sztuki. Obraz spłonął w pożarze świątyni w 1941 r.

Sanktuarium, w znacznym stopniu zdewastowane, zwrócono Kościołowi katolickiemu w 1991 r. Opiekują się nim karmelici bosi. Na początku lipca 1997 r. uroczyście wprowadzono do świątyni poświęconą przez Jana Pawła II kopię ikony Matki Bożej Śnieżnej, którą 19 lipca koronowano papieskimi koronami.

Parafia tętni życiem. Widoczne są owoce pracy duszpasterskiej i dzieła materialne. Rośnie liczba wiernych: w 1991 r. było ich około trzystu, obecnie – ponad dwa tysiące.

Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus założył w 1936 r. ordynariusz łucki Adolf Piotr Szelążek. Zostało ono definitywnie zatwierdzone dopiero w 1993 r. i liczy obecnie 85 sióstr, z których siedem pracuje w Italii, dwie – wśród nich s. Sabina Gumowska – na Ukrainie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki