Logo Przewdonik Katolicki

Mundur i święta

Marcin Jarzembowski
Fot.

Kolejarze, emerytowani pracownicy kolei oraz ich rodziny z Bydgoszczy i okolic uczcili 26 listopada swoją patronkę św. Katarzynę. Jak każdego roku wzięli udział we Mszy św., którą sprawowano w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie od ponad 20 lat działa duszpasterstwo kolejarzy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. dr Bronisław...

Kolejarze, emerytowani pracownicy kolei oraz ich rodziny z Bydgoszczy i okolic uczcili 26 listopada swoją patronkę – św. Katarzynę. Jak każdego roku wzięli udział we Mszy św., którą sprawowano w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie od ponad 20 lat działa duszpasterstwo kolejarzy.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek, który podkreślił specyfikę zawodu kolejarza. – Pewne grupy społeczne są w sposób szczególny odpowiedzialne za bezpieczeństwo i życie drugiego człowieka. Zalicza się do nich również kolejarzy, którzy muszą nas dowieźć do celu. Kolejarz powinien mieć świadomość, że pracuje dla drugiego człowieka – powiedział. Ksiądz Kaczmarek nawiązał do przemian, które dotknęły kolejnictwo. – Mój dziadek był kolejarzem. Kiedyś była to praca, który nobilitowała, a i zarobki były duże. Dzisiaj wszystko się zmieniło. Dzięki Bogu, że pomimo tylu trudności brać kolejarska dumna jest ze swojego munduru i chce się gromadzić. Kościół jest po to, aby scalać takie środowiska – stwierdził.

Po restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych w Bydgoszczy powstało siedem jednostek, które funkcjonują samodzielnie. Spotkania członków duszpasterstwa kolejarzy integrują środowisko. – W tym momencie cisną się na usta słowa ukochanego Jana Pawła II, które wypowiedział do kolejarzy 9 czerwca 1987 roku w Lublinie: „Kolejarze, nie dajcie się dzielić, bądźcie zjednoczeni”. Znaczącą okazją do spotkania się całej rodziny kolejarskiej jest wspomnienie św. Katarzyny. Ze względu na rozdrobnienie różnych spółek takie zjednoczenie tym bardziej jest potrzebne – powiedział duszpasterz kolejarzy w diecezji bydgoskiej, ks. prałat Bogdan Jaskólski.

Duszpasterstwo kolejarzy działa w Bydgoszczy przy placu Piastowskim. Jest tam również siedziba Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Funkcję prezesa pełni Andrzej Młyński. – Dzisiaj kolej się bardziej skomercjalizowała. Niezależnie od warunków ekonomicznych chcemy się karmić i umacniać Słowem i Ciałem Chrystusa. Chcemy dawać żywe świadectwo, że człowiek w dzisiejszych czasach sumiennie wypełnia swoją pracę. Kolejarze służą drugiemu człowiekowi – powiedział.

Członkowie duszpasterstwa i Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich biorą udział w dniach skupienia oraz uczestniczą w ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę. W tym roku do Częstochowy pojechało ponad dwieście osób. Każdego miesiąca kolejarze uczestniczą we Mszy św. oraz rozważają papieskie encykliki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki