Logo Przewdonik Katolicki

Święty proboszcz

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa 26 listopada zaprezentowano książkę Błogosławiony ks. Narcyz Putz. Patriota i męczennik. Kapłan po I wojnie światowej był administratorem jednego z czterech okręgów duszpasterskich na terenie miasta oraz późniejszym proboszczem parafii, która składała się głównie z katolików niemieckich. Zasłużony dla Bydgoszczy...

W bydgoskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa 26 listopada zaprezentowano książkę „Błogosławiony ks. Narcyz Putz. Patriota i męczennik”.

Kapłan po I wojnie światowej był administratorem jednego z czterech okręgów duszpasterskich na terenie miasta oraz późniejszym proboszczem parafii, która składała się głównie z katolików niemieckich. Zasłużony dla Bydgoszczy za obronę polskości i krzewienie patriotyzmu zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.

64-stronicową publikacjęwydało Wydawnictwo ELF w Poznaniu. Jest to kolejny tytuł z serii „Błogosławieni męczennicy”. Autor, ks. prof. Leszek Wilczyński, dotarł do dokumentów źródłowych, na podstawie których stworzył kompendium wiedzy o życiu i działalności ks. Putza. Publikacja zawiera także bogaty materiał fotograficzny. Unikatowe zdjęcia z czasów młodości i działalności duszpasterskiej wzmacniają siłę dokumentu.

Ksiądz Wilczyński, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, starał się przybliżać sylwetkę zasłużonego proboszcza podczas niedzielnych Mszy św. – Błogosławiony ks. Narcyz uczynił dla Bydgoszczy bardzo wiele. Miasto było zgermanizowane, co wiązało się z wielkim zadaniem duszpasterskim. Obecność katolików niemieckich wyzwalała szereg zadań, które przed nim stanęły. Sprostał temu, odnosząc niezwykły sukces. Do bólu bronił języka polskiego. Bydgoszczanie powinni z podniesioną głową mówić: „Mieliśmy świętego proboszcza”– powiedział adiunkt Wydziału Teologicznego.

Kościół przy placu Piastowskim, którego fundatorem było głównie państwo pruskie, wznoszono w latach 1910-1913. Błogosławiony ks. Narcyz Putz został proboszczem parafii w dniu jej erygowania, czyli 10 kwietnia 1924 roku. Obecnym duszpasterzem wspólnoty jest ks. prałat Bogdan Jaskólski. – Przeżywamy czasy pesymizmu. Nie jesteśmy zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy w Polsce i Europie. Trzeba pokazać, że w innych momentach historii Bóg usytuował ludzi, którzy musieli sprostać o wiele trudniejszym zadaniom. Wśród nich znalazł się bł. ks. Narcyz Putz. Porównując życie takich ludzi jak on, powinniśmy pamiętać, że w każdym okresie są zadania, które z wiarą należy wypełniać – powiedział ks. Jaskólski.

Ksiądz Narcyz Putz urodził się 28 października 1877 roku w Sierakowie Wielkopolskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1901 roku. Jego życie było związane z Wronkami, Boruszynem, Szamotułami, Mądrem, a najbardziej z Bydgoszczą i Poznaniem, gdzie przyczynił się do powstania aż trzech parafii. Ksiądz Putz zmarł w obozowym szpitalu 4 grudnia 1942 roku przez podanie zastrzyku z benzenu. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki