Logo Przewdonik Katolicki

Panu Bogu modlitwę wyśpiewać

Hubert Kubica
Fot.

To był szczególny wieczór dla muzyków kościelnych i chórów, a zwłaszcza zrzeszającego ich poznańskiego oddziału Związku Chórów Kościelnych. Z okazji święta ich patronki, św. Cecylii, zgromadzili się oni w poznańskiej katedrze na Mszy św., którą odprawił bp Zdzisław Fortuniak. Choć wspomnienie liturgiczne św. Cecylii przypada 22 listopada, to uroczystość zorganizowano...

To był szczególny wieczór dla muzyków kościelnych i chórów, a zwłaszcza zrzeszającego ich poznańskiego oddziału Związku Chórów Kościelnych. Z okazji święta ich patronki, św. Cecylii, zgromadzili się oni w poznańskiej katedrze na Mszy św., którą odprawił bp Zdzisław Fortuniak.

Choć wspomnienie liturgiczne św. Cecylii przypada 22 listopada, to uroczystość zorganizowano w sobotę 25 listopada.

– Tradycja muzyczna Kościoła stanowi skarbiec nieocenionych wartości, wybijający się ponad inne sztuki, bo śpiew kościelny jest nieodłączną częścią liturgii – mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Za zasługi dla województwa
W tym roku ta tradycyjna uroczystość miała szczególny charakter, bowiem ks. prałat Szymon Daszkiewicz obchodził 15. rocznicę swojej pracy z Poznańskim Chórem Katedralnym. Z tej okazji został uhonorowany „Odznaką honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, którą wręczył mu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Pod kierunkiem ks. Daszkiewicza zespół wielokrotnie koncertował w Europie, nagrał wiele płyt, realizował programy radiowe i telewizyjne.

Podobne odznaczenie zostało przyznane także wielkiej przyjaciółce Polski, Holenderce Fridzie De Kreij Vonk, która przed dwudziestu laty założyła Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiego Chóru Katedralnego i od wielu lat zaprasza chór na koncerty do Holandii. Przez długi czas organizowała też pomoc charytatywną dla mieszkańców Wielkopolski.

Śpiewają ponad 30 lat
Po zakończeniu Mszy św. bp Zdzisław Fortuniak w imieniu abp. Stanisława Gądeckiego wręczył kilkunastu chórzystom specjalne wyróżnienia. Pięciu panów najdłużej śpiewających w Poznańskim Chórze Katedralnym otrzymało Medal Zasługi dla Archidiecezji Poznańskiej „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis”. Krzysztof Przybył, najdłużej współpracujący z Poznańskim Chórem Katedralnym, wstąpił w jego szeregi już we wrześniu 1964 roku. Siedmiu śpiewaków o mniejszym stażu otrzymało od poznańskiego metropolity list gratulacyjny ze specjalnym podziękowaniem.

Poznański Chór Katedralny to zespół chłopięco-męski, liczący 70 osób. Choć istnieje od 1881 roku, to sławę zyskał na początku XX wieku. Już wtedy koncertował w kraju i za granicą. Jego działalność przerwała wojna. Wznowił ją w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku ks. Zdzisław Bernat, który prowadził zespół do października 1991 roku.

Coroczne nagrody
Podczas sobotniej uroczystości obchodzono także jubileusz pięciolecia powstania poznańskiego oddziału Związku Chórów Kościelnych. Został on powołany do życia przez poznańskich chórzystów w 2001 roku. Skupia 33 chóry kościelne. 14 z nich śpiewało podczas sobotniej Mszy św. Sprawuje nad nimi opiekę duchową i szkoleniową. Podczas większych uroczystości wszystkie chóry występują razem. Tak było np. 23 czerwca br. podczas Mszy św. ma placu Mickiewicza z udziałem Episkopatu Polski.

Związek Chórów Kościelnych stawia sobie za cel, aby każdorazowo w święto patronki muzyki kościelnej św. Cecylii honorować najbardziej zasłużonych śpiewaków z poszczególnych chórów, stosownymi odznaczeniami i wyróżnieniami.

Sobotnia uroczystość nie zakończyła święta chórzystów. Druga część obchodów odbyła się w Kamieńcu w parafii św. Wawrzyńca.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki