Logo Przewdonik Katolicki

Odnowić wszystko w Chrystusie

Błażej Tobolski
Fot.

Wypłyń na głębię! Akcjo Katolicka naszej archidiecezji, nie lękaj się! Jesteś w samym sercu Pana, który wciąż kieruje twe kroki ku ciągle odnawiającej się mocy Ewangelii życzył członkom Akcji Katolickiej archidiecezji poznańskiej, uczestniczącym w obchodach 10-lecia reaktywowania tego Stowarzyszenia, abp Stanisław Gądecki, przywołując słowa Sługi Bożego Jana...

– Wypłyń na głębię! Akcjo Katolicka naszej archidiecezji, nie lękaj się! Jesteś w samym sercu Pana, który wciąż kieruje twe kroki ku ciągle odnawiającej się mocy Ewangelii – życzył członkom Akcji Katolickiej archidiecezji poznańskiej, uczestniczącym w obchodach 10-lecia reaktywowania tego Stowarzyszenia, abp Stanisław Gądecki, przywołując słowa Sługi Bożego Jana Pawła II.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły w sobotę 25 listopada sympozjum pt. „Przypatrzcie się powołaniu waszemu” (1 Kor) w Auli Wykładowo-Konferencyjnej Politechniki Poznańskiej. Natomiast w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, patronalne święto Akcji Katolickiej, w katedrze została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył metropolita poznański.

Priorytetowe zadanie
W sympozjum wzięło udział kilkuset wiernych świeckich – członków Stowarzyszenia, kapłani – jego asystenci kościelni oraz przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które w II Rzeczpospolitej wchodziło w skład Akcji Katolickiej. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Stanowiło próbę podsumowania dziesięcioletniego okresu działalności Stowarzyszenia oraz zastanowienia się nad zadaniami, które stoją przed nim obecnie. Do jednych z najważniejszych zadań w archidiecezji, w które zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego powinni włączyć się uformowani już wierni świeccy skupieni w Akcji Katolickiej, należy katechizacja dorosłych. Obecnie bowiem, jak mówił metropolita poznański, brak tej katechezy i formacji jest bardzo często powodem tego, że ludzie dorośli nie potrafią odpowiednio poprowadzić ku dojrzałości ludzi młodych.

Trzeba jednak również pamiętać, że Akcja Katolicka istnieje nie tylko w Polsce, ale realizuje swój charyzmat w całym Kościele, o czym przypomina Sobór Watykański II w Dekrecie o działalności misyjnej Kościoła. Specyfikę Stowarzyszenia w poszczególnych krajach na świecie i wynikające z niej zadania oraz trudności, jakie są jego udziałem, przedstawiła mec. Halina Szydełko, prezes Zarządu KIAK. Po obradach dla ich uczestników wystąpił Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Sympozjum zakończyło się wspólną modlitwą przy relikwiach bł. siostry Sancji w pobliskim kościele pw. św. Rocha.

Znak królowania Chrystusa
Podczas niedzielnej Eucharystii, która była dziękczynieniem złożonym Bogu za dar Akcji Katolickiej dla naszej archidiecezji, abp Stanisław Gądecki przypomniał, że to „Chrystus jest Panem wszechświata i historii oraz jej celem”. Zwrócił jednocześnie uwagę, że w sensie ewangelicznym królować to znaczy służyć. W tym kontekście zarówno działalność Akcji Katolickiej, jak i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest, jak zauważył metropolita, „odpowiedzią na Chrystusowe wezwanie do Jego panowania w każdej duszy w każdym człowieku”: – Widzimy w niej znak królowania Chrystusa, Pana Wszechświata, w obecnym czasie oraz znak Jego nadchodzącego panowania na całym świecie.

Na zakończenie uroczystej liturgii ks. prałat Stefan Schudy otrzymał z rąk księdza arcybiskupa medal „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis”. Wyróżnienie to zostało przyznane asystentowi Akcji Katolickiej, który pełni to stanowisko od czasu jej reaktywowania w 1996 r., za wybitny wkład w rozwój dzieła Stowarzyszenia w naszej archidiecezji.

Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną uczestniczą w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Prowadzi ona działalność: oświatową i wychowawczą, kulturalną i informacyjno-wydawniczą, dobroczynną, sportowo-rekreacyjną oraz gospodarczą. Uczestnictwo w niej ma służyć rozwojowi całej chrześcijańskiej wspólnoty, realizacji duszpasterskich przedsięwzięć i ożywianiu duchem Ewangelii wszystkich dziedzin życia.

Akcja Katolicka w Polsce została utworzona w 1930 r. i zdelegalizowana przez władze komunistyczne po II wojnie światowej. Reaktywowała ją Konferencja Episkopatu Polski dnia 2 maja 1996 r. z inicjatywy Papieża Jana Pawła II.

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w archidiecezji poznańskiej ustanowił tutejszy metropolita swoim dekretem z dnia 24 czerwca 1996 r. Obecnie liczy on przeszło 70 oddziałów parafialnych, skupiających ok. 1300 osób.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki