Logo Przewdonik Katolicki

Śpiewajmy Panu!

Błażej Tobolski
Fot.

Historię powszechną odmierzają epoki i wieki. Jednak w naszej historii regionalnej, którą co dnia tworzą zwykli ludzie, sto lat to długi czas . Dlatego niewątpliwie powód do radości i dumy dla lokalnej społeczności stanowią tegoroczne obchody jubileuszu stulecia powstania Chóru kościelnego pw. św. Cecylii w Swarzędzu. Założenie Towarzystwa Wspomniany chór, bodajże najstarszy...

Historię powszechną odmierzają epoki i wieki. Jednak w naszej historii regionalnej, którą co dnia tworzą zwykli ludzie, sto lat to długi czas . Dlatego niewątpliwie powód do radości i dumy dla lokalnej społeczności stanowią tegoroczne obchody jubileuszu stulecia powstania Chóru kościelnego pw. św. Cecylii w Swarzędzu.

Założenie Towarzystwa
Wspomniany chór, bodajże najstarszy zespół śpiewaczy naszej archidiecezji, działa przy swarzędzkiej parafii pw. św. Marcina Biskupa. Przeszło sto lat temu, bo 15 stycznia 1907 r., założono tu bowiem z inicjatywy braci Edwarda i Maksymiliana Schleichertów oraz organisty Jana Zaporowskiego Towarzystwo Chóru Kościelnego. Jego patronką została św. Cecylia. Członkowie towarzystwa oprócz tego, że śpiewali w parafii podczas uroczystości kościelnych, starali się również pielęgnować tradycje związane z polską pieśnią kościelną i patriotyczną. Dopiero wybuch I wojny światowej zmusił ich do zawieszenia działalności, którą wznowiono po jej zakończeniu.

Międzywojnie
W niepodległym już państwie chórzyści angażowali się także w życie lokalnej społeczności polskiej, biorąc udział w akademiach miejskich i patriotycznych wieczornicach rocznicowych oraz w uroczystościach obchodzonych przez organizacje i stowarzyszenia katolickie. Prowadzili też działalność kulturalną, organizując przedstawienia amatorskie, wieczorki taneczne i wycieczki krajoznawcze.

Nie zaniechano jednak doskonalenia warsztatu wokalnego chóru. W 1926 r. został on członkiem Związku Chórów Kościelnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Poznańskiej, a w 1934 r. po raz pierwszy wziął udział w konkursie zorganizowanym przez ten związek, w którym zajął drugie miejsce. Jednym z jurorów był wtedy sławny kompozytor Feliks Nowowiejski, ówczesny prezes związku.


Swarzędzcy chórzyści w roku 1907

Po stu latach śpiewania
Jak podają kroniki chóru, w 1938 r. liczył on 59 członków, jego prezesem był Alfred Rzadkiewicz, a dyrygentem J. Hermann. W latach następnych znów musiał on zawiesić działalność z powodu wojny, wznawiając ją dopiero w 1945 r. (należało do niego wtedy aż 105 osób). Jedną z ważniejszych dat w historii chóru był 12 lutego 1947 r. Tego dnia bowiem, podczas obchodów 40-lecia jego istnienia, poświęcono sztandar chóru. Wielkim wyróżnieniem dla chórzystów był również fakt, że ich długoletni dyrygent, Kazimierz Antkowiak, otrzymał w 1973 r. papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice” (Za Kościół i Papieża).

Obecnie Chór kościelny pw. św. Cecylii, świętujący 3 czerwca swój jubileusz, liczy 29 śpiewaków (17 kobiet i 12 mężczyzn). Prowadzi go dyrygent Krzysztof Antkowiak, a funkcję prezesa pełni Henryk Brodziszewski. Jego członkowie nadal śpiewają pięknymi, gromkimi głosami, a jedynym ich zmartwieniem jest, jak sami przyznają to, że młodzi nie garną się już w obecnych czasach do wspólnego, chóralnego śpiewania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki