Logo Przewdonik Katolicki

Piłka jak chleb powszedni

ks. Robert Domina
Fot.

Nikogo nie dziwi fakt, że sport w Brazylii jest nie tylko popularny, ale dla wielu ludzi równie ważny i niezbędny jak chleb powszedni. To właśnie z tego kraju wywodzi się kopana niemalże na całym świecie piłka nożna, a także wiele innych dyscyplin sportowych takich, jak: capoeira, brazylijskie jujitsu, vale tudo (sporty walki), plażowa piłka nożna oraz biribol, wodna wersja siatkówki....

Nikogo nie dziwi fakt, że sport w Brazylii jest nie tylko popularny, ale dla wielu ludzi równie ważny i niezbędny jak chleb powszedni.

To właśnie z tego kraju wywodzi się kopana niemalże na całym świecie piłka nożna, a także wiele innych dyscyplin sportowych takich, jak: capoeira, brazylijskie jujitsu, vale tudo (sporty walki), plażowa piłka nożna oraz biribol, wodna wersja siatkówki.

Trochę historii
Historia piłki nożnej plażowej nie jest tak długa jak piłki nożnej. Pierwsze profesjonalne zawody w Beach Soccera (turniej towarzyski) rozegrane zostały w Miami (USA), zaś pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w piłce plażowej – na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro w 1995 roku. Od tego właśnie czasu, czyli od wspomnianego roku 1995, rozgrywane są każdego roku światowe zawody w tej dyscyplinie sportu. W samej Brazylii, jako w jednym z niewielu krajów na świecie, organizuje się mistrzostwa Copa America (mistrzostwa Ameryki), a drużyny tworzą ligę piłki plażowej.

Jest to sport bardzo popularny w tym kraju, dlatego nikogo nie powinny dziwić wyniki, jakie osiąga tutejsza reprezentacja. Pierwsze mistrzostwa Europy rozegrano w 1998 roku w Monako pod nazwą Europejska Liga Beach Soccera, a patronat nad całą imprezą objął wówczas książę Albert, który jest jednocześnie honorowym prezesem Europejskiej Federacji Piłki Plażowej. W wyniku połączenia się europejskiego i południowoamerykańskiego promotora Beach Soccera, w 2000 roku do życia powołana została Światowa Federacja Beach Soccera (ŚFBS). W 2005 – na mocy umowy podpisanej pomiędzy ŚFBS i FIFA – przy tej drugiej organizacji powstała komórka o nazwie FIFA Beach Soccer, odpowiedzialna za organizację wszystkich mistrzostw świata.

Piłka plażowa w Polsce
Jeżeli chodzi o początki tej dyscypliny sportu w naszym kraju, to sięgają one 2002 roku. Tak więc polska piłka plażowa jest stosunkowo młoda, dlatego tym bardziej powinien cieszyć sam fakt obecności w światowych rozgrywkach naszej drużyny narodowej. Oficjalnie Polska Federacja Beach Soccera powstała w Łodzi w 2003 r. Swój inauguracyjny, oficjalny mecz międzypaństwowy reprezentacja Polski rozegrała 2 sierpnia tegoż roku w Chodeczu przeciwko zespołowi Norwegii, zwyciężając 6:4. Głównym promotorem tego sportu w naszym kraju jest Beach Soccer Polska, organizująca cykl Beach Soccer Tour, która jest odpowiedzialna za organizację i przeprowadzanie mistrzostwa Polski w tej właśnie dyscyplinie. W 2006 r. nasza reprezentacja zajęła trzecie miejsce w rozgrywanych w Marsylii mistrzostwach Europy, kwalifikując się tym samym – po raz pierwszy w historii – do mistrzostw świata w piłce plażowej.

Polacy nie rozpoczęli udanie tych mistrzostw, jednak zebrali wiele dobrych opinii i są jednymi z kandydatów do zajęcia premiowanego miejsca. Jak będzie, czas pokaże, a my trzymajmy kciuki za naszą „słoneczną reprezentację” – tak jest nazywana drużyna gospodarzy – pamiętając, że tutaj w Brazylii sezon na piłkę plażową trwa cały rok, a w naszym kraju zaledwie kilka tygodni. To też chyba najlepiej świadczy o różnicy w poziomie, jaka dzieli naszą „słoneczną reprezentację” od faworytów i gospodarzy imprezy – Brazylijczyków.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki