Logo Przewdonik Katolicki

Śpiewem chwalmy Go

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskim kościele przy placu Piastowskim 24 listopada spotkali się organiści, dyrygenci chórów oraz animatorzy muzyki kościelnej z terenu całej diecezji. Podczas wspólnej modlitwy uczcili swoją patronkę św. Cecylię. Gościem specjalnym był muzykolog z Pelplina ks. dr Tomasz Rakowski. Dyrektor Studium Organistowskiego i duszpasterz organistów diecezji pelplińskiej po Mszy...

W bydgoskim kościele przy placu Piastowskim 24 listopada spotkali się organiści, dyrygenci chórów oraz animatorzy muzyki kościelnej z terenu całej diecezji. Podczas wspólnej modlitwy uczcili swoją patronkę – św. Cecylię.

Gościem specjalnym był muzykolog z Pelplina ks. dr Tomasz Rakowski. Dyrektor Studium Organistowskiego i duszpasterz organistów diecezji pelplińskiej po Mszy św. wygłosił wykład zatytułowany „Organista jako animator życia muzycznego w parafii”. Jego zdaniem, umiejętności organisty zależą od jego przygotowania i warsztatu. – Ogromny wpływ mają również możliwości doskonalenia, jakie daje parafia, oraz tradycja i klimat, które tworzą osoby w danej wspólnocie – powiedział. Wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Pelplińskiej zaznaczył, że poziom wykonywania muzyki kościelnej odbiega dzisiaj od ideału. – Jest wiele czynników, które na to wpływają. Na przykład w szkołach muzyka jest „na szarym końcu”. To również wpływa na życie artystyczne parafii. Trochę lepiej jest z organistami. Takie spotkania są bardzo potrzebne, jednoczą nas wokół wspaniałej patronki oraz powołania, które chcemy rozwijać – powiedział ks. dr Tomasz Rakowski.

Spotkanie w diecezji bydgoskiej odbyło się po raz pierwszy. Wcześniej muzycy i organiści brali udział w rekolekcjach czy dniach skupienia. – Organiści mają wielkie oddziaływanie na wiernych. Robimy wszystko, aby muzyka kościelna i śpiew w naszej młodej diecezji były na jak najwyższym poziomie. Liczę na to, że dzięki takim spotkaniom organiści oraz animatorzy śpiewu poczują się jeszcze bardziej odpowiedzialni za rozwój tej dziedziny w swoich parafiach. Myślę także o psałterzystach i kantorach – powiedział ks. Janusz Tusk, diecezjalny duszpasterz organistów oraz dyrektor Studium Organistowskiego w diecezji bydgoskiej.

Diecezja bydgoska liczy obecnie 130 organistów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki