Logo Przewdonik Katolicki

Pół wieku u jezuitów

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Mieczysław Kowalski (1913-1995) Sesja wspomnieniowa, uroczysta Msza św. i koncert z udziałem Capelli Gedanensis oraz połączonych chórów z Bydgoszczy i Lutomierska odbyły się 22 listopada w kościele ojców Jezuitów. Wieczór organowy poświęcony dziełom.in. ks. Antoniego Chlondowskiego i Jana Sebastiana Bacha uświetniło prawykonanie "Hymnu do św. Andrzeja Boboli" z 1953 roku autorstwa...

Mieczysław Kowalski (1913-1995)

Sesja wspomnieniowa, uroczysta Msza św. i koncert z udziałem Capelli Gedanensis oraz połączonych chórów z Bydgoszczy i Lutomierska odbyły się 22 listopada w kościele ojców Jezuitów. Wieczór organowy poświęcony dziełom.in. ks. Antoniego Chlondowskiego i Jana Sebastiana Bacha uświetniło prawykonanie "Hymnu do św. Andrzeja Boboli" z 1953 roku autorstwa Mieczysława Kowalskiego - długoletniego organisty, chórmistrza i dyrygenta, animatora życia muzycznego w Bydgoszczy.W naszym kościele Mieczysław Kowalski muzykę organową i chóralną pielęgnował i wykonywał przez blisko 50 lat. W tym roku przypada 10. rocznica jego śmierci. Patrząc na jego dorobek, wielość nut czy opracowań muzycznych nie sposób przemilczeć roli tego człowieka i dzieł, które pozostawił - przyznaje ojciec Bernard Gonska SJ, proboszcz bydgoskiej parafii.

Stuprocentowy muzyk


Sesję wspomnieniową, poświęconą Mieczysławowi Kowalskiemu, poprowadziła m.in. jego córka - prof. Alina Kowalska-Pińczak, która podkreśliła, że ojciec skupiał w sobie wszystkie cechy pełnowartościowego muzyka. - Dzisiaj muzycy kierują się słuchem i nie zawsze jest to zgodne z zasadami harmonii klasycznej i gregoriańskiej. Mój ojciec całe życie te zasady studiował. Poza tym służył pomocą innym organistom - dodaje. W dorobku kompozytorskim Mieczysława Kowalskiego znajduje się około 60 opracowań pieśni religijnych (w tym "Pieśń ku czci św. pamięci ks. Jerzego Popiełuszki") oraz największe dzieło "Missa Pro Patria". Prawykonanie "Mszy Polskiej" odbyło się podczas uroczystej liturgii w kościele o. Jezuitów. Do koncelebry stanęli zakonnicy, którzy współpracowali z Mieczysławem Kowalskim, m.in. ojciec Tadeusz Pawlicki z Gdańska oraz ojciec Marian Jek, pierwszy proboszcz bydgoskiej parafii. - Na pewno w pamięci osób, które znały pana Mieczysława, pozostało to, że on muzyką organową żył. Wielu wspomina, że przychodzili tutaj na Mszę św., bo czuli, że ten człowiek poprzez swoją grę modli się, a jednocześnie do modlitwy zachęca - dodaje ojciec Gonska.

Prawdziwy wzór


Wśród organizatorów i wykonawców wieczornego koncertu znalazł się prof. Wojciech Pospiech z Akademii Muzycznej, który przyznaje, że odczuwa się dzisiaj wielkie zapotrzebowanie na prawdziwe wzorce - takie jak Mieczysław Kowalski. - Brakuje nam dobrych kantorów i organistów, którzy potrafią prowadzić zespoły. Dzisiaj, w uroczystość św. Cecylii, spotykają się ludzie, którzy kochają granie i śpiewanie - i robią to z entuzjazmem, bez filozofowania - podkreśla wykładowca.
Według Ewy Polskiej (inicjatorki Bydgoskich Wieczorów Organowych) takie spotkania podkreślają, że zawód organisty jest ważny i doceniany przez innych. Zasiadająca przy zabytkowym instrumencie artystka przyznała, że w dziełach Mieczysława Kowalskiego ujęła ją prostota, melodyjność i piękna harmonizacja.
Wtorkowa uroczystość była także okazją do spotkania organistów parafialnych z diecezji bydgoskiej. Dzień skupienia, zorganizowany przez ks. Janusza Tuska - duszpasterza organistów, wpisał się w ramy sesji i koncertu. Tematem spotkania była posługa organisty na kanwie życia i działalności Mieczysława Kowalskiego, który zawsze "dawał całego siebie".

Mieczysław Kowalski urodził się na Wołyniu w 1913 roku. Był absolwentem Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu (uczył się także gry na skrzypcach i tubie). Pracował jako organista i dyrygent w Wilnie. W okresie repatriacji dotarł do Łodzi, a stamtąd do Bydgoszczy. Związał się z jezuitami. Od 1946 do 1995 roku nieprzerwanie dbał o oprawę muzyczną nabożeństw i uroczystości religijnych, prowadził zespoły muzyczne, komponował.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki