Logo Przewdonik Katolicki

Zaśpiewało trzystu chórzystów

Marcin Jarzembowski
Fot.

Chóry z Bydgoszczy, Chełmna oraz Solca Kujawskiego wraz z towarzyszeniem Orkiestry Dętej ze Świecia wystąpiły 19 listopada w kościele Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie. W ten sposób uczczono święto patronki chórzystów, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych - świętej Cecylii. Honorowy patronat nad uroczystością objęli bp Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy...

Chóry z Bydgoszczy, Chełmna oraz Solca Kujawskiego wraz z towarzyszeniem Orkiestry Dętej ze Świecia wystąpiły 19 listopada w kościele Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie. W ten sposób uczczono święto patronki chórzystów, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych - świętej Cecylii. Honorowy patronat nad uroczystością objęli bp Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.Dyrygenci wielu bydgoskich chórów - nie tylko kościelnych, widząc potrzebę integracji, a także wpisania w kalendarz imprez miasta tak ważnego dla kultury katolickiej wydarzenia, chcieli w ten sposób pokazać jedność muzyki chóralnej. - Postanowiliśmy każdego roku czcić w Bydgoszczy urodziny św. Cecylii - tłumaczy Marian Wiśniewski, prezes bydgoskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W repertuarze koncertu znalazły się takie utwory, jak "Hymn do świętej Cecylii" ks. Antoniego Chlondowskiego, "Alleluja" z oratorium "Mesjasz" czy "Modlitwa o pokój" Norberta Blachy. Repertuar był pieczołowicie dobierany - osobny dla chórzystów i dla orkiestry dętej, która zaprezentowała dzieła Bacha, Schuberta czy Vlada Kabeca. - Po pierwsze, miały to być utwory, które będą w stanie wykonać wszyscy razem - muzycy i śpiewacy, a po drugie - chcieliśmy zachować wysoki poziom artystyczny - dodaje Marian Wiśniewski, dyrektor chóru "Fordonia". Jednym z ważniejszych punktów było wykonanie "Missa Dominicalis" ks. Chlondowskiego, postaci związanej z regionem kujawsko-pomorskim.
- Cieszymy się bardzo, że w tym roku udało się po raz drugi zorganizować taki koncert. Jest to piękne, że ta inicjatywa zaczyna się umacniać w Bydgoszczy, że gromadzi wielu melomanów i muzyków - przyznaje proboszcz fordońskiej parafii, ks. prałat Jan Andrzejczak.
Po koncercie połączonych chórów odbyła się Msza św. z udziałem wszystkich zespołów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki