Logo Przewdonik Katolicki

Rozśpiewana święta

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Prawie trzystu chórzystów z Bydgoszczy oraz Chełmna zaśpiewało 18 listopada ku czci św. Cecylii patronki chórzystów, organistów oraz zespołów wokalno-muzycznych. Artystom towarzyszyli członkowie Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert odbył się w kościele Matki Bożej Królowej Męczenników. Honorowy patronat nad uroczystością objęli bp...

Prawie trzystu chórzystów z Bydgoszczy oraz Chełmna zaśpiewało 18 listopada ku czci św. Cecylii – patronki chórzystów, organistów oraz zespołów wokalno-muzycznych. Artystom towarzyszyli członkowie Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert odbył się w kościele Matki Bożej Królowej Męczenników. Honorowy patronat nad uroczystością objęli bp Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Spotkanie, które jest ewenementem na skalę ogólnopolską, odbyło się po raz czwarty. – W tym roku nasz koncert wpisuje się w program XXV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który zawsze jednoczy inteligencję katolicką, a także muzyków – powiedział Marian Wiśniewski, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy.

W repertuarze koncertu znalazły się takie utwory, jak: „Hymn do świętej Cecylii” ks. Antoniego Chlondowskiego, „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” czy „Modlitwa o pokój” Norberta Blachy. – Za każdym razem uczestniczymy również we Mszy Świętej, podczas której dziękujemy za dar muzykowania, którym możemy się dzielić z innymi. Święta Cecylia nas jednoczy. Pamiętam, kiedy byłem małym chłopcem i śpiewałem w chórze kościelnym. Już wtedy wspominano naszą patronkę. Dlatego staramy się tę europejską tradycję podtrzymywać – stwierdził Marian Wiśniewski.

Wśród utworów znalazły się również „Panis Angelicus” Cesara Francka, „Hymn III Tysiąclecia” Mirosława Gałęskiego” oraz „Locus Iste” Antoniego Brucknera. Jednym z ważniejszych punktów było wykonanie mszy „Missa Dominicalis” ks. Chlondowskiego, kapłana, który był związany z regionem kujawsko-pomorskim.

Święta Cecylia żyła w II i III wieku. Była jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. W ikonografii jest przedstawiana jako orantka. Późniejsze prezentacje ukazują ją w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Jej atrybutami są: anioł, instrumenty muzyczne – cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka, miecz oraz wieniec z białych i czerwonych róż.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki