Logo Przewdonik Katolicki

Pasja w muzyce

Marcin Jarzembowski
Fot.

W grodzie nad Brdą 12 marca odbył się II Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej. To niecodzienne wydarzenie muzyczne objęli honorowym patronatem ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa oraz prezydent miasta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Głównymi organizatorami konkursu byli: Związek Chórów Kościelnych Caecilianum Oddział Bydgoszcz oraz Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego...

W grodzie nad Brdą 12 marca odbył się II Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej. To niecodzienne wydarzenie muzyczne objęli honorowym patronatem ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa oraz prezydent miasta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Głównymi organizatorami konkursu byli: Związek Chórów Kościelnych Caecilianum Oddział Bydgoszcz oraz Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.Podstawowym celem tego przedsięwzięcia artystycznego było propagowanie pieśni pasyjnej i wielkopostnej. Tematyka wykonywanych utworów odnosiła się przede wszystkim do wydarzeń związanych z Męką Pańską. W tegorocznym konkursie wzięły udział 23 chóry. W kategorii kościelnej zaprezentowały się zespoły z Bydgoszczy, Czeskiego Cieszyna, Gdyni, Mosiny, Tarnowa, Warszawy i Wir. W kategorii świeckiej swój repertuar przedstawiły chóry z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Łodzi, Obornik, Poznania, Warszawy, Włocławka, Wrocławia i Wyrzyska.

Sukces… po raz drugi


Pierwszy konkurs był kontynuacją koncertów pasyjnych w bydgoskiej farze - obecnie katedrze, a także następstwem I Przeglądu Chóralnej Pieśni Pasyjnej, który odbył się w 2002 roku - w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia najstarszej świątyni w mieście. Dwa lata temu zaprezentowało się ponad 30 chórów. Jury brało pod uwagę tzw. muzykalność, a więc czystość, intonację, brzmienie i oddanie ducha pieśni pasyjnych. - Poziom artystyczny zarówno tamtych, jak i obecnych chórów był bardzo wysoki - przyznał prof. Mariusz Kończal z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dyrektor artystyczny konkursu, a także członek jury. W całą organizację konkursów trzeba było włożyć ogrom pracy. Jednak… - śmiało możemy powiedzieć, że zainteresowanie tą tematyką oraz samym konkursem jest ogromne, co świadczy o sporym sukcesie. W tym roku w ramach Konkursu Pieśni Pasyjnej przeprowadzono również konkurs kompozytorski, na który napłynęło 17 prac. Pierwsze miejsce zajął utwór "De profundis" Łukasza Urbaniaka, wykonany przez chóry 12 marca. Mamy nadzieję, że oba konkursy będą powtarzane dokładnie co dwa lata - przyznała Anna Wójtowicz, dyrektor organizacyjny konkursu.

Nawiązanie do tradycji


Pieśń pasyjna w sposób szczególny pozwala zatrzymać się nad wydarzeniami sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Skłania do głębokiej refleksji nad sensem życia oraz ludzkiego cierpienia. Kiedy weźmiemy pod uwagę tę tematykę, okaże się, że literatura chóralna jest bardzo wąska. Zwykle kojarzy się nam z wielkimi formami wokalno-instrumentalnymi, przede wszystkim z pasją, która jest odmianą oratorium. Są to ogromne dzieła mistrzów baroku, m.in. Jana Sebastiana Bacha, wykonywane przez orkiestrę, chóry i solistów. Jednak samej muzyki a cappella, czyli bez towarzyszenia instrumentów, jest w literaturze chóralnej niewiele. Konkurs - oprócz popularyzacji sakralnej twórczości chóralnej nawiązującej do tradycji muzycznych Wielkiego Postu - ma na celu konfrontację i doskonalenie poziomu artystycznego chórów kościelnych i świeckich. Jest także okazją do nawiązywania współpracy między zespołami. - Cieszymy się, że dzięki organizowanemu konkursowi możemy propagować ten nurt literatury chóralnej, który jest wykorzystywany przez różne zespoły, występujące w kościołach zarówno w czasie Mszy św., jak i podczas koncertów - dodał prof. Kończal.

Laury przyznane


Po całodniowych przesłuchaniach przyszedł czas na wspólną modlitwę. Mszy św. przewodniczył ks. Bronisław Kaczmarek. - "Pasja" to znaczy cierpieć. Tym terminem chrześcijanie określają mękę Chrystusa, który umarł za nas na krzyżu. Jeżeli wy głosiliście tę prawdę swoimi ustami i swoim sercem, to tak jakbyście należeli do tej wspólnoty idącej do Jerozolimy z Jezusem, która oddaje mu cząstkę swojego życia i czasu, tego wszystkiego, co jest w was najcenniejsze - przyznał podczas homilii wikariusz generalny. Wierni mogli także wysłuchać najpiękniejszych utworów w wykonaniu tegorocznych laureatów. Nagrodę główną ufundowaną przez ks. biskupa Jana Tyrawę - Grand Prix w kategorii chórów kościelnych otrzymał Zespół Wokalny "ALTERNO" przy katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, a w kategorii chórów świeckich nagrodę ufundowaną przez prezydenta miasta Bydgoszczy otrzymał Chór Kameralny "Musica Viva" Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
III Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej już - a może dopiero - za dwa lata. Jedno jest pewne… Wpisze się on na stałe w bogactwo religijne nowej diecezji bydgoskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki