Logo Przewdonik Katolicki

Miłujcie Słowo Boże

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W archidiecezji gnieźnieńskiej zainaugurowano Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II. Inicjatywa ta realizowana we wszystkich polskich diecezjach ma służyć pogłębieniu rozumienia Słowa Bożego oraz kształtowaniu duchowości i kultury biblijnej. Czy łatwo współczesnemu człowiekowi słuchać Słowa Bożego i czerpać z niego dla siebie siłę i życie? Otóż niełatwo. Mówił...

W archidiecezji gnieźnieńskiej zainaugurowano Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II. Inicjatywa ta – realizowana we wszystkich polskich diecezjach – ma służyć pogłębieniu rozumienia Słowa Bożego oraz kształtowaniu duchowości i kultury biblijnej.

Czy łatwo współczesnemu człowiekowi słuchać Słowa Bożego i czerpać z niego dla siebie siłę i życie? Otóż niełatwo. Mówił o tym bp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej 2 grudnia w gnieźnieńskiej katedrze z okazji inauguracji Dzieła Biblijnego w archidiecezji gnieźnieńskiej. W Eucharystii uczestniczyli licznie katecheci, kapłani, osoby konsekrowane, a także wierni świeccy z całej archidiecezji gnieźnieńskiej zainteresowani zgłębianiem Objawienia Bożego zawartego w Piśmie Świętym. Jest ono – jak mówił w homilii bp Polak – jedyną drogą do spotkania z żywym i prawdziwym Bogiem. Czy potrafimy z tego słowa w pełni czerpać?

Głusi na głos Boga
Wydaje się, że współczesny człowiek staje się coraz częściej niezdolny do słuchania słowa, że przeżywa jakąś pokusę samowystarczalności, że widnokrąg jego życia niebezpiecznie się spłaszcza i zwęża – stwierdził bp Polak przypominając słowa Benedykta XVI, iż cierpimy na jakieś zaburzenie słuchu w stosunku do Boga. Zaburzenie to, ta głuchota na Boga – mówił dalej bp Polak – dosięga także wielu ludzi wierzących. Wprawdzie uznają oni jeszcze, że jakiś Bóg istnieje, od czasu do czasu powtarzają gesty religijne związane z wiarą, ale dokonują w swoim życiu takich wyborów, jakby Bóg nie istniał! Żyją, jakby Go nie było! Czy właśnie dziś, także we wspólnocie Kościoła, nie potrzeba nam jakiejś szczególnej odnowy, jakiegoś zasadniczego zwrotu ku Słowu Bożemu? – pytał bp Polak. Dzieło Biblijne daje ku temu sposobność. Jest niebywałą okazją do ponownego odkrycia oblicza prawdziwego Boga i zwrócenia się z wiarą ku Jego Słowu. Jest wielką szansą, aby usłyszeć Jego głos i uwierzyć w zbawczą moc Jego słowa.

O znaczeniu Słowa Bożego w życiu chrześcijanina oraz duchowości biblijnej mówił także w wykładzie inauguracyjnym wygłoszonym podczas spotkania w gnieźnieńskim seminarium duchownym ks. dr Paweł Podeszwa – moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak podkreślił, Dzieło Biblijne stawia sobie za cel wprowadzenie w duchowość biblijną jak największej liczby wiernych? Czym jest owa duchowość biblijna? To podstawa duchowości chrześcijańskiej – tłumaczył ks. Podeszwa. – Ona ukierunkowuje człowieka na cztery niezwykle ważne etapy: słuchanie Słowa Bożego, posłuszeństwo wobec Słowa Bożego, stawanie się uczniem Słowa Bożego i wreszcie dojrzałe świadectwo o Słowie Bożym tzn. o Jezusie zmartwychwstałym, żyjącym w Kościele.

Inicjatywy
Uczestnicy spotkania w gnieźnieńskim Seminarium Duchownym dowiedzieli się także, czym jest Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II i dlaczego zostało powołane do życia. Zapoznali się także z inicjatywami, które będą realizowane w archidiecezji gnieźnieńskiej w przyszłym roku. Należy do nich m.in. propozycja powołania w każdej parafii tzw. kręgu biblijnego, w którym odbywałoby się wspólnotowe rozważanie Biblii. Od stycznia 2007 roku ruszą także spotkania Szkoły Słowa Bożego, które będą się odbywać w parafii pw. św. Floriana w Żninie oraz w parafii św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu. Dzieło Biblijne proponuje także m.in. zorganizowanie warsztatów i rekolekcji biblijnych dla katechetów i lektorów, przygotowanie adwentowych i wielkopostnych medytacji biblijnych w wybranych parafiach oraz ,,Radiowe Spotkania z Biblią”, czyli krótkie audycje biblijne, których będzie można posłuchać na antenie Radia PLUS Gniezno.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki