Logo Przewdonik Katolicki

Papież w Błękitnym Meczecie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Benedykt XVI modlił się w Błękitnym Meczecie w Stambule. Wcześniej odwiedził muzeum Hagia Sophia. Była to pierwsza wizyta obecnego Papieża w meczecie, a druga w historii Jan Paweł II odwiedził w 2001 r. meczet Omajjadów w Damaszku. Jako kardynał, Joseph Ratzinger odwiedził meczet Al-Aksa w Jerozolimie. Wchodzącemu do Błękitnego Meczetu Ojcu Świętemu towarzyszył wielki mufti...

Benedykt XVI modlił się w Błękitnym Meczecie w Stambule. Wcześniej odwiedził muzeum Hagia Sophia. Była to pierwsza wizyta obecnego Papieża w meczecie, a druga w historii – Jan Paweł II odwiedził w 2001 r. meczet Omajjadów w Damaszku. Jako kardynał, Joseph Ratzinger odwiedził meczet Al-Aksa w Jerozolimie. Wchodzącemu do Błękitnego Meczetu Ojcu Świętemu towarzyszył wielki mufti Stambułu Mustafa Cagrici i dwóch innych duchownych muzułmańskich w tradycyjnych białych strojach, haftowanych złotem, i białych nakryciach głowy. Papież, podobnie jak wszyscy, zdjął buty i wszedł do świątyni w białych skarpetach. Modlił się. Opuszczając meczet, zwrócił się do muftiego słowami: „Ta wizyta pomoże nam znaleźć razem drogi pokoju i dobra dla ludzkości. Dziękuję za tę chwilę modlitwy”. Na koniec Benedykt XVI wpisał się do księgi pamiątkowej.

Papież otrzymał w prezencie wazę z podobizną mozaiki znajdującej się nad absydą, przedstawiającej Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Zrewanżował się pamiątkowym medalem.

Mufti Stambułu Mustafa Cagrici stwierdził, że swoimi gestami podczas wizyty w Błękitnym Meczecie w Stambule Benedykt XVI przezwyciężył nieporozumienia związane z jego wrześniowym wykładem na uniwersytecie w Ratyzbonie.

Błękitny Meczet, a właściwie Meczet Sułtana Ahmeda, jest jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych Stambułu. Jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji. Budowę meczetu rozpoczął w 1609 r. 19-letni sułtan Ahmed I, którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od stojącej w pobliżu Hagia Sophia. Z kolei ta była największą świątynią chrześcijańską dawnego Konstantynopola. Zbudowano ją w VI w. za panowania cesarza Justyniana i konsekrowano w 537 r. Po upadku miasta w 1453 r. została zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano cztery minarety). Usunięto większość mozaik i fresków, a pozostałe zamalowano. Twórca współczesnej Turcji, Kemal Atatürk, w 1934 r. uczynił z niej muzeum. Od 1985 r. świątynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od lat starania o odzyskanie dawnej świątyni podejmują miejscowi i zagraniczni chrześcijanie, zwłaszcza prawosławni Grecy. Warto przypomnieć, że podczas odwiedzin Hagia Sophia w 1967 r. Paweł VI uklęknął na chwilę modlitwy, natomiast w 1979 r. Jan Paweł II zwiedzał muzeum i modlił się na różańcu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki