Logo Przewdonik Katolicki

Dzieło Biblijne - oficjalnie otwarte

Danuta Chodera
Fot.

Choć działalność różnych grup powołanych przez stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II trwa w naszej diecezji już od kilku miesięcy, oficjalna inauguracja Dzieła odbyła się 2 grudnia. Sympozjum biblijne (WT UAM) oraz Nabożeństwo Słowa w katedrze zgromadziły wielu uczestników. Dzieło Biblijne w służbie duchowości biblijnej W wystąpieniu na ten temat moderator Dzieła...

Choć działalność różnych grup powołanych przez stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II trwa w naszej diecezji już od kilku miesięcy, oficjalna inauguracja Dzieła odbyła się 2 grudnia. Sympozjum biblijne (WT UAM) oraz Nabożeństwo Słowa w katedrze zgromadziły wielu uczestników.

Dzieło Biblijne w służbie duchowości biblijnej
W wystąpieniu na ten temat moderator Dzieła w archidiecezji poznańskiej ks. dr Tomasz Siuda zauważył m.in., że w wielu krajach Dzieło istnieje już od kilkudziesięciu lat i przynosi dobre owoce. Również w Poznaniu żywa jest tradycja biblijna, ale dotychczas duszpasterstwo biblijne obejmowało niewiele osób. Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Pisma Świętego oraz procesu kształtowania duchowości i kultury biblijnej u jak najszerszej rzeszy wiernych, bowiem Bóg kieruje swoje Słowo do człowieka wszystkich czasów. Różne inicjatywy Dzieła (szkoły, rekolekcje, medytacje biblijne itp.) służą rozwijaniu kolejnych etapów duchowości biblijnej. Rozumienie tekstu jest szczególnie ważne dla lektorów, którzy potrzebują permanentnej formacji biblijnej. Wsłuchanie się w Słowo Boże – lectio divina, czyli nawiązanie żywego kontaktu ze Słowem przez otwarcie się na działanie łaski i natchnienie Ducha Świętego, przyjęcie Słowa i kształtowanie według niego swojego życia, to również zadanie dla wszystkich wierzących. Trzeci etap to odkrywanie Zmartwychwstałego i dojrzewanie do świadectwa o Nim – o Jezusie jako Żyjącym. Taki jest też cel Dzieła Biblijnego – ustawiczna formacja służąca dojrzewaniu do świadomego apostolstwa zakorzenionego w Słowie Chrystusa.

Świeża, młoda, najpiękniejsza
W bardzo ciekawym wykładzie o historii wydania „pierwszej i jedynej” Biblii Poznańskiej jeden z jej tłumaczy, ks. prof. Jan Kanty Pytel, przypomniał m.in. zasługi – w ostatnim stuleciu – wybitnych poznańskich biblistów związanych z Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym oraz „kuźni kultury religijnej” – Drukarni i Księgarni św. Wojciecha, która oddziaływała na cały kraj. Zainicjowany po wojnie przez ks. prof. Aleksego Klawka z UJ (przed wojną w Poznaniu) nowoczesny przekład Biblii z języków oryginalnych na język polski został dokonany bardzo szybko (I wyd. – Stary Testament pod red. ks. prof. M. Petera – 1973, Nowy Testament pod red. ks. prof. M. Wolniewicza – 1975). Wznawiana wiele razy, ceniona jest zwłaszcza za przystępne komentarze teologiczne, a zdaniem ks. prof. J. K. Pytla w świetle historii jej twarz pozostaje „świeża, młoda, najpiękniejsza”…

„By Słowo stało się obrazem”
Duże zainteresowanie uczestników sympozjum wzbudziło najnowsze bibliofilskie wydanie Biblii Poznańskiej (30 egz.) w stylizowanej na gotyk oprawie, ilustrowane unikatowymi odbitkami współczesnych artystów polskich, zaprezentowane przez dyrektora Drukarni i Księgarni św. Wojciecha ks. Bogdana Reformata. Inspiracją była dla niego m.in. niemiecka edycja Biblii z ilustracjami Marka Chagalla oraz list Jana Pawła II do artystów z 4 IV 1994 r., w którym Papież zauważył, że sztuka jest potrzebna Kościołowi, ale Kościół – jako źródło inspiracji duchowej – jest też potrzebny artystom. Stąd pomysł, by zachęcić artystów do szukania inspiracji w Słowie Bożym. Na konkurs nadesłano 250 prac. Do wystawy „By Słowo stało się obrazem”, która kolejno prezentowana jest we wszystkich diecezjach, komisja zakwalifikowała 158 prac 59 artystów, do Biblii trafiło 38 grafik 26 twórców. – Jest to wydarzenie na miarę Europy – stwierdził inicjator ilustrowanej Biblii Poznańskiej ks. B. Reformat. Poza edycją bibliofilską przewidziano 100 egzemplarzy standardowych z reprodukcjami grafik.

„Na początku było Słowo”
– Słowa współczesnych różnią się wybitnie od Słowa Bożego – zauważył w homilii podczas Nabożeństwa Słowa abp Stanisław Gądecki. Słowa używane na co dzień to „wyświechtane, miałkie, bezdomne” frazesy zaśmiecające umysł, które przestały być wiarygodne. Tymczasem Biblia, choć nie dba o piękno języka, zachowuje moc oddziaływania. Mimo że od ponad 2 tysięcy lat ludzie próbują zgłębić jej sens, to się to do tej pory nie udało. Potrzebne jest otwarcie się na Słowo Wcielone – Chrystusa. Temu służy powołane decyzją Konferencji Episkopatu Polski Dzieło Biblijne (zatwierdzone w 2005 r. na 3 lata), działające pod hasłem: „Panie, któryś wszystko uczynił swoim Słowem” (Mdr 9,1). Do regularnej lektury Biblii w świetle Ducha Świętego, która przemieniałaby nasze życie, zachęcał już Sobór Watykański II, a w wielu krajach idea odnowy duchowej przez Dzieło Biblijne realizowana jest od wielu lat. Teraz czas na Polskę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki