Logo Przewdonik Katolicki

Słowo jak obraz

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

We wrześniu w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy gościła wystawa ilustracji biblijnej Gdy słowo staje się obrazem. Znalazły się na niej prace graficzne współczesnych artystów, które napłynęły na konkurs zorganizowany przez Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha w Poznaniu. Reprodukcje 38 z nich ozdobiły niecodzienne wydanie Pisma Świętego. Projekt wydania Biblii ilustrowanej...

We wrześniu w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy gościła wystawa ilustracji biblijnej „Gdy słowo staje się obrazem”. Znalazły się na niej prace graficzne współczesnych artystów, które napłynęły na konkurs zorganizowany przez Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha w Poznaniu. Reprodukcje 38 z nich ozdobiły niecodzienne wydanie Pisma Świętego.

Projekt wydania Biblii ilustrowanej pracami współczesnych twórców powstał z inicjatywy Drukarni i Księgarni Św. Wojciecha. Na zaproszenie odpowiedziało 67 artystów, którzy nadesłali około 250 prac. Komisja złożona m.in. z teologów, historyków i krytyków sztuki zakwalifikowała do prezentacji 157 prac, a do wydania Pisma Świętego – reprodukcje 38 grafik. Oryginały prac pojawią się jedynie w egzemplarzach bibliofilskich, których cena będzie się wahała od 4 do 12 tysięcy złotych.

– Na wystawie znajdują się prace, które próbują wskazać współczesnemu człowiekowi zarówno sens życia, jak i cierpienia oraz śmierci. Rozwinięte technologie dają odpowiedzi na wiele pytań. Są jednak przestrzenie w ludzkim życiu, które funkcjonują tylko wówczas, kiedy stawia się pytania samemu Bogu – tłumaczy ks. Bogdan Reformat, dyrektor Drukarni i Księgarni św. Wojciecha.

Organizatorzy mają nadzieję, że grafiki, które przemawiają współczesnym językiem, skłonią widzów do refleksji nad celowością codziennej „bieganiny”. – Być może dzięki temu człowiek zacznie szukać – a to ważny krok na drodze do dojrzewania i osiągnięcia łaski – dodaje ks. Reformat.

Ekspozycja zgromadziła dzieła twórców różnych generacji, pochodzących z wielu ośrodków akademickich. Jak podkreśla Iwona Loose, dyrektor Muzeum Okręgowego, istotnym walorem prezentowanych dzieł jest często nowatorskie podejście do wielkich tematów biblijnych. – To taka zmiana pokoleniowa, zwłaszcza w odniesieniu do „świętej literatury”. Dotychczas przeważały ilustracje narracyjne. W sztuce końca XX wieku coraz istotniejszy jest znak – symbol. Komunikujemy się za pomocą lapidarnych słów i obrazów.

Honorowy patronat nad wystawą objęli bp Jan Tyrawa i prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki