Logo Przewdonik Katolicki

Solidarność ze Śląskiem

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy 24 listopada odbył się koncert poświęcony pamięci ofiar w kopalni Halemba na Śląsku. W sali, która mieści prawie tysiąc osób, zabrzmiały największe dzieła Piotra Czajkowskiego. Podczas wieczoru zagrał światowej sławy wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadził Tadeusz...

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy 24 listopada odbył się koncert poświęcony pamięci ofiar w kopalni „Halemba” na Śląsku. W sali, która mieści prawie tysiąc osób, zabrzmiały największe dzieła Piotra Czajkowskiego.

Podczas wieczoru zagrał światowej sławy wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadził Tadeusz Strugała. Jak powiedział dyrygent, artyści głównie poprzez muzykę mogą wyrazić uczucia, które im towarzyszą w związku z niedawną tragedią. – To ma być wielki hołd. Znak pamięci i solidarności z cierpiącymi – podkreślił. Tadeusz Strugała pochodzi również z terenu Śląska. – Tam się urodziłem. Wiem, jak ludzie walczą o byt i przetrwanie swoich rodzin. Charakteryzuje ich pracowitość oraz niezwykła religijność. Myślę, że właśnie wiara pozwala im to wszystko przetrwać – stwierdził.

Dyrektor Filharmonii Pomorskiej Eleonora Harendarska nie ukrywała wzruszenia. – Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tą tragedią. Poprzez wieczorny koncert wraz z całym społeczeństwem chcemy połączyć się w bólu z rodzinami dwudziestu trzech utraconych górników. To spotkanie dedykujemy ich pamięci oraz wszystkim, którzy w kopalniach pozostali na wiecznej szychcie – powiedziała.

W kościołach na terenie Bydgoszczy oraz diecezji odbywały się liczne spotkania modlitewne za ofiary tragedii. Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz przekazał prezydentowi Rudy Śląskiej sto tysięcy złotych dla rodzin tragicznie zmarłych górników. Przesłał także list kondolencyjny, w którym czytamy: „Słowa przegrywają w obliczu bólu tak wielu osób, które utraciły bliskich, ukochanych. Można jedynie zapewnić o pamięci, można wspierać modlitwą…”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki