Logo Przewdonik Katolicki

Pomocnicy, buntownicy, żołnierze

ks. Sebastian Adamczyk
Fot.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest szczególnie ważna dla ministrantów i lektorów. Tego dnia w wielu parafiach członkowie liturgicznej służby ołtarza odnawiają przyrzeczenia, do grona ministrantów przyjmowani są nowi kandydaci. Przygotowując się do uroczystości Chrystusa Króla, ministranci dekanatu sieradzkiego pierwszego uczestniczyli w dniu skupienia, 24 i 25 listopada...

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest szczególnie ważna dla ministrantów i lektorów. Tego dnia w wielu parafiach członkowie liturgicznej służby ołtarza odnawiają przyrzeczenia, do grona ministrantów przyjmowani są nowi kandydaci.

Przygotowując się do uroczystości Chrystusa Króla, ministranci dekanatu sieradzkiego pierwszego uczestniczyli w dniu skupienia, 24 i 25 listopada w kolegiacie sieradzkiej. Tematem były słowa św. Pawła: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu” (1 Kor 1, 26).

W piątkowy wieczór zgromadziło się ponad 50 ministrantów z dwóch sieradzkich parafii: Wszystkich Świętych oraz NMP Królowej Polski, jak też z parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej, św. Anny w Chojnem oraz św. Michała Archanioła w Dąbrowie Wielkiej. Wszystkich powitał ks. dziekan Marian Bronikowski, po czym rozpoczęło się wieczorne czuwanie, przygotowane przez grupę teatralną ministrantów z parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej. W kilku scenach ewangelizacyjnych odtwórcy ról starali się ukazać istotę powołania ministranckiego: ministrant to buntownik, który nie zgadza się z bylejakością i chce naśladować Jezusa.

Następnego dnia rano, po krótkiej prezentacji każdej grupy, ministranci wysłuchali katechezy o ich powołaniu. Jezus bardzo chce, aby młodzi ludzie zaprzyjaźnili się z Nim, oczekuje ich zaangażowania i chęci dzielenia się z innymi posiadanymi talentami. Wzorem służby ministranta jest np. chłopiec z Ewangelii św. Jana (zob. J 6, 1n), który daje swoje pięć chlebów i dwie ryby. Jezus przyjmuje ten dar, aby go rozmnożyć i nakarmić ludzi. Cud rozmnożenia chleba jest zapowiedzią Eucharystii, której służą ministranci.

Po katechezie ministranci, żołnierze Chrystusa, pokrzepili siły fizyczne grochówką przygotowaną przez żołnierzy... Wojska Polskiego. Następnie wzięli udział w nabożeństwie pokutnym; większość skorzystała z sakramentu pokuty. Mając czyste serca, mogli w pełni uczestniczyć w Eucharystii wieńczącej dzień skupienia. Trzeba zaznaczyć, że ministranci z parafii Wszystkich Świętych, których opiekunem jest ks. Witold Piąstka, włożyli wiele pracy w staranne przygotowanie oprawy liturgicznej Mszy św. Chwaląc, nie można pominąć zespołu „Winnica Pana”; jego radosny śpiew brzmiał na chwałę Bogu i pożytek uczestnikom dnia skupienia.

Niech Chrystus króluje w sercach wszystkich młodych ludzi, którzy z wiarą, entuzjazmem i zapałem służą przy ołtarzu Pana.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki