Logo Przewdonik Katolicki

Dążenie do jedności chrześcijan

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Ukochany Bracie, witaj! Błogosławiony, kto przychodzi w imię Pańskie tymi słowami powitał Benedykta XVI patriarcha Bartłomiej I w swojej siedzibie w stambulskiej dzielnicy Fanar. Wspólna modlitwa w prawosławnej katedrze św. Jerzego i prywatna rozmowa obu hierarchów były pierwszym spotkaniem od początku obecnego pontyfikatu. Obaj oddali też cześć relikwiom św....

„Ukochany Bracie, witaj! Błogosławiony, kto przychodzi w imię Pańskie” – tymi słowami powitał Benedykta XVI patriarcha Bartłomiej I w swojej siedzibie w stambulskiej dzielnicy Fanar.

Wspólna modlitwa w prawosławnej katedrze św. Jerzego i prywatna rozmowa obu hierarchów były pierwszym spotkaniem od początku obecnego pontyfikatu. Obaj oddali też cześć relikwiom św. Grzegorza Teologa i Jana Chryzostoma, arcybiskupów Konstantynopola, i ucałowali przedstawiające ich ikony. Nazajutrz podczas Boskiej Liturgii ku czci św. Andrzeja, odprawianej przez Bartłomieja I w prawosławnej katedrze, patriarchowie Rzymu i Konstantynopola modlili się o pełną jedność Kościoła, szczególnie w wymiarze wspólnego sprawowania Eucharystii. W swoich homiliach wyrazili pragnienie i gotowość obu Kościołów do dalszego dialogu teologicznego. Papież ponowił zaproszenie – sformułowane 11 lat temu przez Jana Pawła II – do ponownego przemyślenia sposobu sprawowania prymatu w Kościele. Ta bowiem kwestia dotąd najbardziej je dzieli. Następnie Papież i Patriarcha podpisali wspólną deklarację. Głosi ona, że nie zostały jeszcze wykorzystane wszystkie możliwości na drodze ku pełnej jedności Kościoła. Deklaracja zachęca katolików i prawosławnych, aby aktywnie brali udział w tych działaniach poprzez modlitwę i znaczące gesty.

Tego samego dnia Benedykt XVI odwiedził katedrę Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, do której wprowadził go patriarcha Mesrob II.

Po krótkiej liturgii słowa Ojciec Święty podziękował Bogu „za wiarę i chrześcijańskie świadectwo ludu ormiańskiego, przekazywane z pokolenia na pokolenie, często w prawdziwie tragicznych okolicznościach, jak te, których doświadczył w minionym stuleciu”. Wezwał do dalszej wspólnej modlitwy „o jedność wszystkich chrześcijan, abyśmy, otrzymując ten dar z otwartym sercem, mogli być coraz bardziej przekonującymi świadkami prawdy Ewangelii i lepszymi sługami misji Kościoła”.

Biskup Rzymu poświęcił też marmurowy krzyż ormiański, upamiętniający wizyty w tym kościele trzech papieży: Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki