Logo Przewdonik Katolicki

W towarzystwie aniołów

Magdalena Rak
Fot.

Wielkimi krokami zbliża się jedno z naszych najbardziej niezwykłych świąt Boże Narodzenie. Wkrótce zaczniemy zastanawiać się nad dekoracją mieszkań i ogrodów. Wielu z nas nie wystarcza już samo ubranie choinki, a producenci ozdób prześcigają się w propozycjach i tych tradycyjnych, i całkiem oryginalnych ozdób. Najbardziej tradycyjnym elementem świątecznej atmosfery...

Wielkimi krokami zbliża się jedno z naszych najbardziej niezwykłych świąt – Boże Narodzenie. Wkrótce zaczniemy zastanawiać się nad dekoracją mieszkań i ogrodów. Wielu z nas nie wystarcza już samo ubranie choinki, a producenci ozdób prześcigają się w propozycjach i tych tradycyjnych, i całkiem oryginalnych ozdób.

Najbardziej tradycyjnym elementem świątecznej atmosfery pozostaje choinka. Istnieje jednak wiele trendów dyktujących, jak powinna być ubrana. Był czas, gdy dużą popularnością cieszyły się choinki jednokolorowe – ze wszystkimi ozdobami srebrnymi bądź złotymi, czasem uzupełnionymi o kilka granatowych albo czerwonych bombek. Takie drzewka najczęściej jednak możemy spotkać np. w biurach.

Ze szklanymi gwiazdkami
W domu większość z nas ubiera choinkę raczej tradycyjnie, wykorzystując dużo oryginalnych ozdób. Nadal chętnie ozdabia się ją ceramicznymi i materiałowymi aniołami, szklanymi i plastikowymi bombkami, grubymi, srebrnymi łańcuchami, szyszkami i taśmami dekoracyjnymi. – Klientom szukającym ozdób, które przypomną im czasy dzieciństwa i stworzą niepowtarzalny nastrój w domu, polecamy dekoracyjne słomiane łańcuchy, aniołki, czerwone kokardki, ozdoby z filcu i pierników oraz jabłuszka – czerwone lub ocukrzone. Z kolei zwolennikom bardziej konserwatywnych rozwiązań proponuję choinkę w stylu zielono-złotym, z bombkami, łańcuchami z korali i złotymi figurkami aniołków. Elegancko wyglądają także choinki całe ubrane na biało – ze szklanymi gwiazdkami, srebrnymi szyszkami i lampkami w kształcie sopelków lodu – opowiada Ewa Dyżakowska-Nowak, dekoratorka z Praktikera.

Czerwień i zieleń
Choinka, choć bez niej trudno wyobrazić sobie święta, to jednak nie wszystko. Świąteczną atmosferę w domu warto podkreślić także innymi dekoracjami. Do dyspozycji mamy między innymi ceramiczne figurki mikołajów, serwetniki z aniołami, lampiony w kształcie domków i choinek oraz ceramiczne dzwoneczki. – Kolory Bożego Narodzenia to biel, czerwień i zieleń. W takiej tonacji warto wybierać dekoracje. Największą popularnością cieszą się ozdoby stojące – świeczniki, figurki ceramiczne i małe choineczki do postawienia na stole – mówi Ewa Dyżakowska-Nowak. Jej zdaniem warto też pomyśleć i o innych dekoracjach. Stroiki świąteczne doskonale ozdobią każde pomieszczenie, a ozdoby wiszące na drzwiach wejściowych od razu wprawią wchodzących do domu gości w świąteczny nastrój. Nie zapominajmy także o ozdobach do przypinania na zasłony: motylach, ptakach i kokardkach. Największe wrażenie robią jednak zawsze świąteczne dekoracje z lampek i świecące ozdoby na okna.

Tylko z atestem
Właściciele ogródków lub balkonów coraz częściej dekorują nie tylko wnętrze mieszkania. Przepiękne dekoracje świetlne coraz częściej ozdabiają nasze domy. Chcąc oświetlić dom w grudniu, możemy wybierać wśród najróżniejszych lampek, girland i węży świetlnych.

Wybierając lampki do dekoracji domu na zewnątrz, pamiętajmy jednak, aby były szczelne, odporne na wilgoć i urazy mechaniczne. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać na zewnątrz lampek wewnętrznych. Nie są one przystosowane do niskich temperatur i działania czynników atmosferycznych. W najlepszym razie mogą się popsuć, a w najgorszym – spowodować zwarcie lub pożar. Również lampki bez atestu, niewiadomego pochodzenia, mogą stanowić zagrożenie. Możemy jednak wybierać wśród dostępnych w marketach budowlanych węży świetlnych, które można formować w dowolne kształty, miniaturowych lampek, kurtyn i siatek świetlnych i gotowych ozdób z węża świetlnego – sań ze Świętym Mikołajem lub choinki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki