Logo Przewdonik Katolicki

Kto wierzy, nigdy nie jest sam

Renata Krzyszkowska
Fot.

Podróż apostolska Benedykta XVI do Niemiec 9 września punktualnie o godzinie 15.22 samolot włoskich linii lotniczych Alitalia z Papieżem i towarzyszącymi mu osobami na pokładzie wylądował na lotnisku im. Franza Josefa Straussa w Monachium w Bawarii. Dostojnego gościa powitały najwyższe władze kościelne, państwowe i mieszkańcy. Przy stopniach samolotu na Papieża czekali m.in....

Podróż apostolska Benedykta XVI do Niemiec

9 września punktualnie o godzinie 15.22 samolot włoskich linii lotniczych Alitalia z Papieżem i towarzyszącymi mu osobami na pokładzie wylądował na lotnisku im. Franza Josefa Straussa w Monachium w Bawarii. Dostojnego gościa powitały najwyższe władze kościelne, państwowe i mieszkańcy.

Przy stopniach samolotu na Papieża czekali m.in. prezydent Niemiec Horst Köhler, kanclerz Angela Merkel, premier Bawarii Edmund Stoiber oraz kardynałowie Friedrich Wetter – arcybiskup Monachium i Fryzyngi, Karl Lehmann. W powitalnym przemówieniu Benedykt XVI wyznał, że „ze wzruszeniem w sercu” powraca w swoje ojczyste strony, z zamiarem odwiedzenia miejsc mających fundamentalne znaczenie w jego życiu. Zarazem jednak przybywa do Bawarii jako następca Apostoła Piotra, „aby na nowo umocnić i potwierdzić głęboką więź” między Stolicą Apostolską i Kościołem w swojej ojczyźnie.

Po ceremonii powitania Benedykt XVI przejechał przybranymi w papieskie flagi ulicami miasta na Marienplatz pod kolumnę Matki Bożej. Na placu i w bocznych uliczkach zgromadziło się ok. 19 tys. wiernych. – Stoję u stóp kolumny mariackiej, aby wybłagać wstawiennictwo i błogosławieństwo Matki Bożej dla Kościoła na całym świecie i dla wszystkich ludzi dobrej woli – powiedział Benedykt XVI. Potem odmówił modlitwę do Matki Bożej.

Potrzebny ekumenizm
Z Marienplatz Benedykt XVI pojechał do Residenz, wystawnej siedziby dynastii Wittelsbachów przy Max-Joseph-Platz, gdzie spotkał się z czołowymi politykami Niemiec. Przed wejściem do pałacu Papieża powitał prezydent Horst Köhler. Po spotkaniu szef państwa niemieckiego poinformował, że zaapelował do Ojca Świętego, aby nie ustawał w wysiłkach na rzecz ekumenizmu. – Młodzi katolicy i protestanci chcieliby jak najszybciej uczestniczyć we wspólnocie Stołu Eucharystycznego – mówił po spotkaniu Köhler.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w trakcie spotkania obiecała Papieżowi, że podczas prezydencji Niemiec w Unii Europejskiej wprowadzi ona na forum organizacji temat wpisania wartości chrześcijańskich do unijnego Traktatu Konstytucyjnego. Poruszyła także kwestie dialogu ekumenicznego. Zauważyła, że wprawdzie należy jasno mówić o różnicach międzywyznaniowych, jednak dalszy postęp na drodze ekumenizmu jest potrzebny, choćby ze względu na spadającą liczbę chrześcijan w Niemczech.

Nie tylko ekonomia
Program drugiego dnia podróży apostolskiej Benedykta XVI do Niemiec obejmował tylko dwa punkty: przedpołudniową Mszę św. i nieszpory w katedrze w Monachium. Msza św. odprawiona została na terenach wystawowych Neue Messe. Papieska homilia była wielkim apelem o odnowę wiary. Benedykt XVI podkreślił olbrzymią wartość wielkiego społecznego zaangażowania, jakie cechuje Kościół w Niemczech. Jednocześnie skrytykował panującą w tym kraju dominację myślenia społecznego nad myśleniem ewangelicznym, gdyż „nie można oddzielić spraw socjalnych i Ewangelii”. Dodał, że rozwiązywanie problemów społecznych, choć jest szczytnym celem, nie może usuwać na drugi plan priorytetu ewangelizacji.

W Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Benedykta XVI wzięło udział ponad 250 tys. wiernych z Niemiec oraz 12 innych państw. Dużą, bo liczącą 2 tys. osób grupę stanowili Polacy z Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Papieża powitał kard. Friedrich Wetter. Przypomniał, że imię Benedykt XVI wymawiamy podczas każdej Mszy św. „Należy to do istoty naszego Kościoła, że pozostajemy w łączności z następcą Piotra w obejmującej cały świat wspólnocie Kościoła, w której ofiarowana jest nam jedność z Chrystusem” – stwierdził kardynał. Wskazał na wiszący obok ołtarza wizerunek krzyża, który pochodzi z IX w. i uważany jest za najstarszy krucyfiks świata z wyrzeźbionym Chrystusem naturalnej wielkości.

Wraz z Benedyktem XVI i kard. Wetterem Eucharystię odprawiało ponad 60 biskupów i 10 kardynałów, m.in. Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz z Krakowa, Jean-Marie Lustiger z Paryża i Frédréric Etsou-Nzabi-Bamungwabi z Kinszasy. Wśród 16 biskupów z niemieckich diecezji i 11 z innych krajów europejskich byli abp Alfons Nossol i bp Wiktor Skworc.

Pomóżmy dzieciom wierzyć
Po Mszy św. wierni wraz z Ojcem Świętym odmówili modlitwę Anioł Pański. W krótkim rozważaniu przed modlitwą Benedykt XVI raz jeszcze podkreślił potrzebę stawiania Boga w centrum życia świata i człowieka. – Najlepszym przykładem takiej postawy jest Maryja, Matka Pana – powiedział Ojciec Święty.

O godz. 12.30 Papież powrócił do pałacu arcybiskupiego. Z 50 zaproszonymi gośćmi zjadł obiad, po czym wraz z kard. Wetterem wyszedł na balkon rezydencji, aby wysłuchać krótkiego koncertu młodzieżowej orkiestry dętej z Penzing, z okręgu Landsberg am Lech.

Po odpoczynku Ojciec Święty udał się do monachijskiej katedry, gdzie o godz.17.30 przewodniczył nieszporom. W świątyni zgromadziło się ok. 2,5 tys. osób. W homilii Papież przypomniał, że każdy chce cieszyć się życiem i – jak powiedział Jezus – „mieć życie w obfitości”. Aby tak się stało, trzeba żyć z Bogiem. Wezwał rodziców, aby „pomagali swoim dzieciom wierzyć” oraz by chodzili ze swoimi dziećmi do kościoła. Apelował, by cała rodzina modliła się wspólnie w domu: przy jedzeniu, przed zaśnięciem. Nauczycieli religii i wychowawców z całego serca prosił, „aby pytania o Boga, o tego Boga, który okazał się nam w Jezusie Chrystusie, były ciągle żywe w szkole”. – Zachęcajcie uczniów, aby nie tylko pytali o to czy tamto, ale aby zastanawiali się nad tym, skąd się bierze nasze życie i dokąd zmierza. Duszpasterzy zaś i członków rad parafialnych prosił, by „uczynili wszystko, aby parafia stała się wewnętrzną ojczyzną dla ludzi – wielką rodziną”.

Kiedy Papież dotarł do katedry, rozbrzmiały dzwony świątyni. Benedykta XVI powitał proboszcz katedry, biskup pomocniczy archidiecezji Monachium i Fryzyngi – Engelbert Siebler oraz kard. Friedrich Wetter. W katedrze u stóp Papieża zasiadły dzieci pierwszokomunijne. Przed odśpiewaniem hymnu „Magnificat” każde z nich złożyło przed ołtarzem bukiecik kwiatów, jako symbol Chrystusa i uwielbienia dla Niego.

Później dzieci, młodzież i dorośli składali świadectwa i modlili się w różnych intencjach. Wśród uczestniczących w nieszporach hierarchów był m.in. kard. Stanisław Dziwisz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki