Logo Przewdonik Katolicki

Pod batutą Krzysztofa Pendereckiego

Marcin Makohoński, Jacek Nijak
Fot.

W minionym tygodniu mieszkańcy Gniezna i Inowrocławia mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach artystycznych. Z dwoma koncertami gościł bowiem w naszej archidiecezji Krzysztof Penderecki. Światowej sławy kompozytor i dyrygent wraz z Chórem Polskiego Radia w Krakowie wykonał dzieła własne oraz innych polskich kompozytorów, głównie z gatunku współczesnej muzyki sakralnej. Koncerty...

W minionym tygodniu mieszkańcy Gniezna i Inowrocławia mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach artystycznych. Z dwoma koncertami gościł bowiem w naszej archidiecezji Krzysztof Penderecki. Światowej sławy kompozytor i dyrygent wraz z Chórem Polskiego Radia w Krakowie wykonał dzieła własne oraz innych polskich kompozytorów, głównie z gatunku współczesnej muzyki sakralnej.

Koncerty w Gnieźnie i Inowrocławiu są częścią szerokiego programu występów, z jakimi Krzysztof Penderecki odwiedza w ostatnich tygodniach miasta i miasteczka w różnych zakątkach Polski. Kompozytor przybył do Inowrocławia w piątek 8 września. W kościele pw. św. Jadwigi Królowej wystąpił wraz z Chórem Polskiego Radia z Krakowa. Sławny kompozytor i dyrygent podczas wizyty w Inowrocławiu upamiętnił swój pobyt zasadzeniem dębu w parku Solankowym. Następnego dnia gościł w Gnieźnie, gdzie poprowadził wspaniały koncert w bazylice prymasowskiej. Wybór tych miejsc nie był przypadkowy. Jak powiedział Krzysztof Penderecki podczas konferencji prasowych zorganizowanych w obu miastach, muzyka sakralna, choć pisana do wykonywania podczas koncertów, najwspanialej brzmi we wnętrzach kościołów, a zwłaszcza tych z wielowiekową historią. Zapytany o popularność muzyki tworzonej przez współczesnych kompozytorów nie zgodził się z twierdzeniem, że jest ona zbyt trudna, a czasami wręcz niezrozumiała dla słuchacza. – Spotykana dziś często opinia, iż muzyka poważna bywa dość trudna w odbiorze, nie jest prawdziwa – tłumaczył kompozytor. – Pamiętajmy, że wszyscy kompozytorzy tworzyli muzykę na modłę swoich czasów. Myślę, że dziś słuchaczom najbardziej przypada do serca właśnie współczesna muzyka sakralna, którą prezentujemy podczas naszych występów.

Program koncertów w Gnieźnie i Inowrocławiu wypełniła muzyka polska. Artyści wykonali „Amen” Henryka Góreckiego oraz trzy dzieła Krzysztofa Pendereckiego: „De Profundis” z VII Symfonii Siedem Bram Jerozolimy, „Agnus Dei” – napisany po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego i wykonany podczas jego uroczystości pogrzebowych oraz „Pieśń Cherubińską”. Zwieńczeniem obu koncertów było wykonanie „Missa pro Pace” Feliksa Nowowiejskiego – utworu, który po kilkudziesięciu latach przerwy w jego wykonywaniu został ostatnio na nowo odkryty. Chórowi towarzyszył organista Robert Grudzień, który jest równocześnie jednym ze współorganizatorów koncertów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki