Logo Przewdonik Katolicki

Plon niesiemy, plon

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Dożynki to swoisty dowód na to, że nie wszystko od nas zależy, że ktoś inny rządzi tym światem tak bp Jan Tyrawa podsumowuje sens corocznego święta plonów. 3 września ks biskup przewodniczył Mszy św. w Cielu, która zainaugurowała dożynki w całej diecezji. Biskup Tyrawa podkreślił, że to święto o wielowiekowej tradycji jest okazją do nieustannego przypominania,...

– Dożynki to swoisty dowód na to, że nie wszystko od nas zależy, że ktoś inny rządzi tym światem – tak bp Jan Tyrawa podsumowuje sens corocznego święta plonów. 3 września ks biskup przewodniczył Mszy św. w Cielu, która zainaugurowała dożynki w całej diecezji.

Biskup Tyrawa podkreślił, że to święto o wielowiekowej tradycji jest okazją do nieustannego przypominania, że życie nie sprowadza się tylko do planów. – Powinniśmy pamiętać, że nie ma projektów, które z pewnością można realizować bez jakichkolwiek przeszkód. Nad losem świata, ziemi i przyrody ciągle ktoś czuwa. Nie mamy na to wpływu i powinniśmy się z tym pogodzić – tłumaczył ordynariusz.

Spotkania, podczas których dziękowano za tegoroczne plony, odbyły się również w Niemczu, Osielsku oraz Żołędowie. – Jest to dziękczynienie za zbiory, za to, co Pan Bóg nam dał. Za chleb, deszcz i słońce – podkreślał proboszcz Osielska, ks. prałat Stanisław Skonieczka.

Wojciech Sypniewski jest wójtem gminy Osielsko od dziesięciu lat. Jak przyznaje, miniony rok nie był łatwy dla polskiej wsi. – Podczas tego sezonu natura skutecznie opóźniła wzrost wszystkich zasiewów i to na pewno przyniosło straty. Staramy się jednak pomóc pokrzywdzonym przez żywioły. Rolnicy, których i tak jest coraz mniej, wkładają sporo wysiłku w to, abyśmy mogli godnie żyć.

Joanna Kanabaj-Nowak przygotowała w tym roku okazały wieniec dożynkowy z wizerunkiem Matki Bożej. Kłosy splatała aż trzy tygodnie. – Pierwowzór podpatrzyłam, będąc na dożynkach w Częstochowie. Powstał plan, rysunek, no i sam wieniec…

Jednym ze starostów dożynek był sołtys Osielska, Konrad Cichański. Jego zdaniem święto plonów jest ukoronowaniem całorocznej pracy każdego rolnika oraz podziękowaniem dla wszystkich spracowanych ludzi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki