Logo Przewdonik Katolicki

Przypominajmy historię

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Bydgoszczy odbyły się 1 września uroczystości z okazji 67. rocznicy wybuchu II wojny światowej. We Mszy św., którą sprawowano w kościele garnizonowym, wzięli udział kombatanci, żołnierze oraz młodzież z diecezji. Liturgia przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Modlitwie przewodniczył ks. płk Józef Kubalewski. 67 lat temu rozpoczęła się krwawa gehenna polskiego...

W Bydgoszczy odbyły się 1 września uroczystości z okazji 67. rocznicy wybuchu II wojny światowej. We Mszy św., którą sprawowano w kościele garnizonowym, wzięli udział kombatanci, żołnierze oraz młodzież z diecezji. Liturgia przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Modlitwie przewodniczył ks. płk Józef Kubalewski. – 67 lat temu rozpoczęła się krwawa gehenna polskiego narodu. Mimo wrześniowej klęski i najazdu drugiego, może okrutniejszego agresora okupant nie zniewolił ducha narodu, który na różnych frontach świata podjął walkę aż do ostatecznego zwycięstwa.

Według dziekana Pomorskiego Okręgu Wojskowego, polski Wrzesień powinien być czasem refleksji, przede wszystkim dla ludzi młodych. Trzeba się ciągle zastanawiać nad darem wolności i naszą postawą w warunkach pokoju. – Minione pokolenie swój patriotyzm musiało wyrazić poprzez walkę z okupantem. Dla współczesnych patriotyzm to sumienne wykonywanie swoich zadań i obowiązków, życzliwa postawa wobec drugiego człowieka – szczególnie tego, który znajduje się w potrzebie – przyznał ks. Kubalewski.

Eugeniusz Grubczyńki z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w chwili wybuchu wojny miał cztery lata. – Ledwo co nauczyłem się mówić po polsku, a już musiałem uczyć się niemieckiego. Wolność jest największym darem, który otrzymaliśmy.

W uroczystościach wziął udział m.in. płk Hubert Podlewski z dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego, który podkreślił, że wspomnienie Września to dla innych pokoleń „prawdziwa lekcja historii – czym jest ojczyzna, jak o nią walczyć i jakie wartości wyznawać”.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Walki i Męczeństwa na Starym Rynku, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki