Logo Przewdonik Katolicki

Jezus wzorem dla nauczyciela

Marcin Makohoński
Fot.

Już od czterech lat na początku nowego roku szkolnego i katechetycznego gromadzą się w Gnieźnie na Archidiecezjalnym Dniu Katechetycznym księża proboszczowie, księża prefekci, siostry zakonne oraz katecheci świeccy. Tak było również i w tym roku. W sobotę 9 września blisko 500 osób katechizujących na co dzień w różnych placówkach oświatowych na terenie naszej archidiecezji wzięło...

Już od czterech lat na początku nowego roku szkolnego i katechetycznego gromadzą się w Gnieźnie na Archidiecezjalnym Dniu Katechetycznym księża proboszczowie, księża prefekci, siostry zakonne oraz katecheci świeccy. Tak było również i w tym roku. W sobotę 9 września blisko 500 osób katechizujących na co dzień w różnych placówkach oświatowych na terenie naszej archidiecezji wzięło udział w spotkaniu formacyjnym.

Organizatorem Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego był Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jego uczestnicy wysłuchali najpierw wykładu zatytułowanego: „Jezus osobowym wzorem katechety”, który wygłosiła siostra dr Elżbieta Sozańska USJK, katechetka i doradca metodyczny nauki religii w diecezji toruńskiej. Celem wykładu było przedstawienie nauczyciela jako osobowości twórczej, która nieustannie kształtuje się według pewnego wzorca. W tym kontekście siostra Sozańska zwróciła szczególną uwagę na pedagogiczne niepowodzenia nauczyciela. – Niepowodzenie jest wpisane w moją pracę, w pracę nauczyciela – mówiła prelegentka. – Jednak sposób wyjścia z niego świadczy o mojej wartości pedagogicznej lub jej braku. Czy w takim razie można mówić o nauczaniu skutecznym, skoro jest w nie wpisana porażka? Nie ma skutecznego nauczania bez skutecznych działań, a ich skuteczność zależy od osobowości, dojrzałości i twórczości nauczyciela, które muszą nieustannie się kształtować i rozwijać – tłumaczyła s. dr Sozańska.

Wskazania na nowy rok
Po wykładzie przedstawione zostały propozycje warsztatów i seminariów, które będą organizowane w nowym roku szkolnym przez Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Centrum Formacji Katechetów Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Do słuchaczy zwrócił się również bp Wojciech Polak, przewodniczący Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, który omówił założenia programu nowego roku duszpasterskiego. Słowo podsumowujące część wykładową Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego skierował do zebranych abp Henryk Muszyński. Podczas spotkania w gnieźnieńskim seminarium zaprezentowano również najnowszy „Biuletyn Katechetyczny” oraz materiały dydaktyczne do nauczania religii oraz oligokatechezy.

Gnieźnieńskie spotkanie katechetów zakończyło się uroczystą Mszą św. sprawowaną w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem arcybiskupa gnieźnieńskiego, którą koncelebrowali bp Wojciech Polak oraz obecni na spotkaniu kapłani.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki