Logo Przewdonik Katolicki

Wsłuchujcie się w wolę Chrystusa

Marcin Makohoński
Fot.

Ponad 450 osób posługujących na co dzień w różnych placówkach oświatowych na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej przybyło 10 września do Gniezna, aby uczestniczyć w Archidiecezjalnym Dniu Katechetycznym. W organizowanym już po raz trzeci ogólnodiecezjalnym spotkaniu formacyjnym wzięli udział księża proboszczowie, prefekci, siostry zakonne oraz katecheci świeccy. Wzorem lat ubiegłych...

Ponad 450 osób posługujących na co dzień w różnych placówkach oświatowych na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej przybyło 10 września do Gniezna, aby uczestniczyć w Archidiecezjalnym Dniu Katechetycznym. W organizowanym już po raz trzeci ogólnodiecezjalnym spotkaniu formacyjnym wzięli udział księża proboszczowie, prefekci, siostry zakonne oraz katecheci świeccy.Wzorem lat ubiegłych Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny został zorganizowany przez Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Rozpoczął się on w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. - Początek nowego roku szkolnego i katechetycznego jest dobrą okazją do wspólnego spotkania - powiedział, witając przybyłych gości ks. dr Mieczysław Polak z wydziału katechetycznego. - Na co dzień pracujemy w różnych miejscach i spotykamy się zazwyczaj w małych grupach i dlatego przybywając do Gniezna chcemy doświadczać, iż wspólnota nazywana katechetyczną jest rzeczywiście prawdziwą wspólnotą.
Jednym z głównych punktów gnieźnieńskiego spotkania był referat dr Teresy Kowalczyk z Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ukazujący "Obraz katechety w archidiecezji gnieźnieńskiej". Słuchaczom zaprezentowane zostało sprawozdanie z badań naukowych przeprowadzonych w maju 2003 roku wśród 250-osobowej grupy świeckich katechetek i katechetów pracujących w naszej archidiecezji. Celem badań było ukazanie tożsamości szkolnego katechety na tle zmieniającej się sytuacji Kościoła, rzeczywistości szkolnej i sytuacji społeczno-politycznej.
Podczas spotkania zaprezentowano również materiały do katechezy specjalnej (tzw. oligokatechezy) oraz najnowszy biuletyn katechetyczny. Zwieńczeniem Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego była uroczysta Msza św., sprawowana w katedrze gnieźnieńskiej, pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego, którą koncelebrowali bp Wojciech Polak oraz obecni na spotkaniu kapłani.
Myślą przewodnią nowego roku katechetycznego są słowa, które Ojciec Święty Benedykt XVI wypowiedział podczas inauguracji swojego pontyfikatu: "Wsłuchiwać się wraz z całym Kościołem w wolę i słowo Chrystusa".

Katecheci archidiecezji gnieźnieńskiej są w większości zadowoleni z życia zawodowego - zauważyła, omawiając wyniki swoich badań naukowych, dr Teresa Kowalczyk. - Ich zdaniem, praca ta daje spore możliwości rozwoju osobowego. Większość respondentów nie myślała dotąd o zmianie pracy. Natomiast jednym z najczęściej wymienianych powodów niezadowolenia z pracy jest nieodpowiednie zachowanie uczniów, a nierzadko trudności w kontaktach z ich rodzicami. Mimo tego katecheci niechętnie mówią o swoich problemach zawodowych. Sami określają się przede wszystkim jako świadkowie wiary i nauczyciele.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki